Muzyka dawna rozbrzmiewa w Kaliszu
Ponad 30 dziecięcych oraz młodzieżowych zespołów i 700 młodych artystów z 14 województw uczestniczy w 25. Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum", który we wtorek rozpoczął się w Kaliszu.
W koncercie inauguracyjnym w miejscowym kościele garnizonowym, z kwintetem smyczkowym Filharmonii Kaliskiej zaśpiewał chór "Szczygiełki" z Poniatowej oraz zespoły "Pro Musica Antiqua" z Jeleniej Góry i "Mille Regretz" z Trąbek Wielkich.
Do najbliższego piątku młodzi muzycy i śpiewacy oraz tancerze ubrani w stroje dawnych epok będą prezentować polskie i europejskie utwory mistrzów średniowiecza, renesansu i późnego baroku, a niekiedy także współczesne, ale inspirowane muzyką dawną.
Nagrodą dla najlepszych będzie Grand Prix Festiwalu ufundowana przez ministerstwo edukacji oraz złote, srebrne i brązowe "Harfy Eola".
Te ostatnie przyznawane są w każdej z pięciu kategorii zespołów - instrumentalnych, wokalnych, chórów, zespołów wokalno- instrumentalnych oraz prezentujących muzykę w powiązaniu z innymi sztukami.
Kaliski Festiwal jest jedyną w kraju tego typu uczniowską imprezą konkursową, w której wokaliści i instrumentaliści skupieni są na interpretacjach utworów dawnych mistrzów. Ich występy w kilkunastu miejscowościach południowej Wielkopolski oraz udział spektaklach teatralnych i filmowych urozmaicą - podobnie jak w poprzednich latach - zmagania konkursowe.
Jury pod przewodnictwem prof. Leona Markiewicza z Akademii Muzycznej w Katowicach oceniać będzie przede wszystkim zgodność prezentowanej muzyki, tańca i stroju z daną epoką oraz zaangażowanie zespołów i wykonanie programu. Wyniki swojej pracy ujawni podczas piątkowego koncertu galowego w miejscowym Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego.
Organizatorami Festiwalu są m.in. kaliskie instytucje kultury, samorząd miasta oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Honorowy patronat nad imprezą sprawuje prezydent Aleksander Kwaśniewski.(iza)