Muzułmanie nie chcą pomnika Jana Pawła II
Projekt budowy w Sarajewie pomnika ku czci Jana Pawła II wywołał polemikę z powodu wrogich wobec tej inicjatywy głosów Muzułmanów - poinformowała w środę prasa w Bośni i Hercegowinie (BiH).
Według dziennika "Dnevni List", projektowi wzniesienia przed katedrą katolicką w Sarajewie pomnika Jana Pawła II sprzeciwiło się kilku Muzułmanów (Bośniaków) podczas debaty w ratuszu miejskim. Dziennik pisze, że jeden z imamów nazwał pomnik prowokacją, a inny uczestnik debaty zagroził, że go zniszczy.
- To nie do pojęcia, że pomnik ku czci papieża Jana Pawła II mógłby komukolwiek przeszkadzać po tym wszystkim, co zrobił dla Kościoła katolickiego (w BiH) i dla wszystkich obywateli Bośni i Hercegowiny - oświadczył szef najważniejszego stowarzyszenia kulturalnego chorwackich katolików w Bośni i Hercegowinie "Napredak" Franjo Topić.
- Przypominam, że Jan Paweł II 263 razy mówił (publicznie) o Bośni. (...) To atak wymierzony w Kościół katolicki, a przede wszystkim w zgodne współżycie i wieloetniczność Sarajewa, którą wszyscy się tu szczycą - zaznaczył.
Topić wyraził jednak przekonanie, że większość mieszkańców Sarajewa poprze budowę pomnika. Władze miasta wyraziły już zgodę na jego wzniesienie w 2007 r., a ostatnia debata miała dotyczyć tylko jego konkretnej lokalizacji.
Podczas wizyty w Sarajewie w 1997 r. Jan Paweł II pozdrowił mieszkańców miasta z placu przed katedrą.
Sarajewo, uważane często za symbol współistnienia różnych narodowości w kraju Muzułmanów, Serbów i Chorwatów, po wojnie w latach 1992-1995 stało się miastem zamieszkanym głównie przez Muzułmanów.