Trwa ładowanie...
d1b7wxh
17-04-2006 11:05

Muzeum Podlaskie gromadzi świąteczne kartki

Pocztówki związane ze świętami
wielkanocnymi stanowią znaczącą część liczącej ok. czterech
tysięcy świątecznych kartek kolekcji Muzeum Podlaskiego w
Białymstoku. Najstarsze pocztówki pochodzą z końca XIX wieku; w
zbiorach są zarówno kartki charakterystyczne, jak też nietypowe
dla danego okresu.

d1b7wxh
d1b7wxh

Jak powiedział dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski, obok pocztówek przedstawiające symbole religijne i wyobrażenia grobu Jezusa są też kartki, na których widnieją zabawne scenki.

Lechowski wymienił przykład rosyjskiej pocztówki, na której widnieją frywolne zajączki w strojach z epoki fin de siecle, ćwiczące na sali gimnastycznej m.in. skoki przez kozła. Na kartce jest napis "Ze swiatoj paschoj".

Wyróżniają się wśród innych kartki z XX-lecia międzywojennego. To karty retuszowe, fotografie, czasem z podtekstem erotycznym ładnie poubieranych pań w malowniczych pozach. W tle są bazie czy świąteczne koszyczki - dodał Lechowski. Panie i panowie na wielu fotografiach pochylają się do pocałunków, co ma nawiązywać do symboliki odradzania się życia.

W latach 40. natomiast pojawiły się kartki, które prezentowały kojarzone z Wielkanocą zwierzątka: kurczaki czy zajączki w rolach przypisanych ludziom.

d1b7wxh

Właśnie replikę takiej kartki z 1946 roku muzeum rozsyłało w tym roku z życzeniami do różnych osób i instytucji. Pocztówka przedstawia kurę i koguta stojących w kolejce z koszami pisanek do zajączka, przyjmującego w okienku.

Kartki te są ręcznie tłoczone w matrycach wzorowanych na dawne, które znajdują się w białostockim skansenie.

Według Lechowskiego obfitość wzorów kartek współczesnych jest tak duża, że trudno mówić o jakiejś konkretnej modzie. Jego zdaniem niepowtarzalne są kartki - cegiełki dobroczynne wykonywane ręcznie. Takie kartki wykonują np. wolontariusze Stowarzyszenia "Droga" w Białymstoku. Dochód z ich sprzedaży jest przeznaczany na przedświąteczne paczki dla dzieci i biednych rodzin.

Zbiory gromadzone są w białostockim skansenie oraz w muzeum historycznym w Białymstoku. Obie placówki wchodzą w skład Muzeum Podlaskiego.

d1b7wxh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b7wxh
Więcej tematów