PolskaMuzeum Auschwitz będzie współpracować z Mauthausen

Muzeum Auschwitz będzie współpracować z Mauthausen

Muzeum Auschwitz będzie współpracować z Miejscem Pamięci Mauthausen. Chodzi o wymianę cyfrowej dokumentacji z archiwów obu tych instytucji obejmującej ponad 300 tys. rekordów. Wymiana takich danych ma kluczowe znaczenie dla pogłębiania wiedzy o historii osób więzionych przez nazistów w obozach koncentracyjnych.

O podpisaniu porozumienia o współpracy przez szefów obu instytucji poinformował Bartosz Bartyzel z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W Muzeum Auschwitz gromadzeniem, tworzeniem i przetwarzaniem baz danych na podstawie archiwalnych akt z nazwiskami osób deportowanych i byłych więźniów obozu koncentracyjnego zajmuje się cyfrowe repozytorium pamięci. Repozytorium zawiera elektroniczne kopie dokumentacji, co umożliwia szybkie odnalezienie danych.

Obecnie w repozytorium znajduje się ok. 650 tys. rekordów powstałych w oparciu o 70 zbiorów dokumentów z czasu funkcjonowania obozu. Według danych na listopad ub. roku repozytorium obejmowało 237 tys. pojedynczych rekordów zawierających nazwiska, imiona i daty urodzenia. W pozostałych aktach niektóre nazwiska powtarzają się, brakuje części danych lub są one nieczytelne.

Współpraca muzeum Auschwitz z Miejscem Pamięci Mauthausen ma pomóc w zbieraniu informacji o ofiarach obu obozów. Wiadomo, że ok. 33 tys. więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz deportowano do kompleksu obozów Mauthausen-Gusen w anektowanej przez III Rzeszę Austrii; w odwrotnym kierunku przewieziono ok. 3 tys. osób.

Jak przypomina kierownik repozytorium Muzeum Auschwitz Krzysztof Antończyk, po wyzwoleniu obozów Mauthausen-Gusen większość dokumentacji wytworzonej przez SS trafiła do tzw. komitetów narodowych, tworzonych przez oswobodzonych więźniów.

W ten sposób fragmenty poobozowych archiwaliów, tysiące kart, list i wykazów z danymi ofiar, trafiły m.in. do Polski, Niemiec, Francji, Izraela i USA. Część kartoteki więźniów obozu Mauthausen od 1954 r. znajduje się w archiwum oświęcimskiego Muzeum.

Od lat oba Miejsca Pamięci starają się scalić rozproszone po świecie archiwa. Według Antończyka, całościowa analiza i porównanie zasobów obu instytucji umożliwią odtworzenie części z informacji, co do których przez wiele lat po wojnie wydawały się to już niemożliwe.

Dyrektorzy obu placówek mają też nadzieję, że umowa dotycząca wymiany danych i analizy dokumentacji jest początkiem szerszej współpracy. Według kierującej Muzeum Mauthausen Barbary Schatz, w przyszłości możliwa będzie także wymiana doświadczeń np. na płaszczyźnie edukacyjnej czy organizacyjnej.

Leżący na terenie Austrii obóz Mauthausen był jednym z wielu obozów koncentracyjnych, utworzonych przez nazistów w latach 1933-1945. Posiadał kilkadziesiąt podobozów, w których łącznie z obozem macierzystym więziono podczas II wojny światowej około 200 tys. osób - w tym około 50 tys. Polaków, przebywających głównie w Gusen, największej filii Mauthausen. Większość z nich zginęła.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)