Muzealne obchody żydowskiego święta Purim
Pochód, przedstawienie teatralne oraz
słodkie ciasta i pieczywo przygotowano w zabytkowej
synagodze w Tykocinie (Podlaskie) dla uczczenia radosnego
żydowskiego święta Purim. Wypadało ono w tym roku w Wielki Piątek,
dlatego imprezę w Tykocinie przeniesiono na środę.
30.03.2005 18:15
Purim to jedno z ważniejszych świąt żydowskich, nazywane jest też karnawałem, bo ma radosny charakter, lub świętem Odmienionych Losów. Żydzi w Purim składają jałmużnę, obdarowują się prezentami, mężczyźni przebierają się za kobiety.
Święto obchodzone jest na pamiątkę wydarzeń z przełomu V i VI wieku przed Chrystusem, kiedy to królowa Estera uratowała Żydów od całkowitej zagłady.
Synagoga w Tykocinie, gdzie mieści się oddział Muzeum Podlaskiego, od kilku lat przybliża charakter wielu żydowskich świąt w tym m.in. święta Purim. Obchody mają w regionie charakter świecki i są jedynie inscenizacją.
Purim wypada zawsze 14 i 15 dnia miesiąca księżycowego Adar, zawsze miesiąc przed świętem żydowskiej Paschy. Pascha - Pesah wypada w tym roku 23 kwietnia. Purim było więc w katolicki Wielki Piątek. Nie chcieliśmy robić obchodów wtedy, bo nikt pewnie by nie przyszedł. Nasze muzealne obchody żydowskich świąt odwiedzają zazwyczaj katolicy - powiedziała kierownik muzeum w synagodze Ewa Wroczyńska. (mila)