PolskaMuzea, galerie, teatry i filharmonie w hołdzie Papieżowi

Muzea, galerie, teatry i filharmonie w hołdzie Papieżowi

Wystawy i koncerty, a także dyskusje
panelowe, wieczorki poetyckie i pokazy filmów poświęcone zmarłemu
w sobotę Ojcu Świętemu zaplanowano w całej Polsce. Imprezy, w
większości przypadków bezpłatne, organizowane są m.in. w
Warszawie, Krakowie, Wadowicach, Katowicach i Łodzi.

Artyści, ludzie kultury, my wszyscy, którym osoba i dzieło Ojca Świętego są najcenniejszym darem, jaki otrzymaliśmy, pragniemy oddać Mu hołd, najlepiej jak potrafimy - powiedział Maciej Puto, rzecznik Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Od 12 kwietnia w Muzeum Historycznym m. st. Warszawy prezentowana będzie ekspozycja fotograficzna "Warszawa żegna Papieża" dokumentująca pobyt Jana Pawła II w Warszawie, podczas pielgrzymek w Polsce. Zdjęcia wypożyczono ze zbiorów Agencji Fotograficznej PAP. W Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików od przyszłego tygodnia będzie można oglądać wielkoformatowe czarno- białe fotografie Papieża.

Dwie wystawy fotograficzne poświęcone Ojcu Świętemu można oglądać w świątyni Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu. Pierwsza z nich na fotogramach artysty fotografika Grzegorza Gałązki ukazuje sylwetkę Papieża na przestrzeni całego pontyfikatu. Druga to zdjęcia z pobytu Jana Pawła II w 1999 roku w licheńskim sanktuarium.

W częstochowskim Urzędzie Miasta zorganizowano wystawę "Zawsze był i jest z nami". Oprócz zdjęć obrazujących wizyty Ojca Świętego w Częstochowie, eksponowana jest replika aktu nadania Papieżowi Honorowego Obywatelstwa Miasta i klucza do miasta. Zobaczyć można także trzy medale papieskie - złoty, srebrny i brązowy - wybite w XIII rocznicę pontyfikatu.

Dwie ekspozycje można zwiedzać w Muzeum Miejskim w Wadowicach. Tematem pierwszej są papieskie pielgrzymki do rodzinnego miasta - w roku 1979, 1991 i ostatnia, najbardziej pamiętna, w 1999. Druga wystawa to prezentacja fragmentów papieskiego poematu "Tryptyk rzymski", ilustrowanego zdjęciami z pielgrzymek.

W środę w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu otwarta zostanie wystawa fotografii pt. "Pielgrzymki polskie. Kronika podróży papieskich do Ojczyzny".

Również polskie teatry uczczą pamięć Ojca Świętego. Warszawski Teatr Narodowy zaplanował na 11 kwietnia "Wieczór w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II". Przemówienia i homilie papieża czytać będą aktorzy Narodowego.

Dzień później o godz. 21.37 w poznańskim Teatrze Nowym rozpocznie się czytanie "Tryptyku Rzymskiego". Poematu będzie można także wysłuchać w sobotę i niedzielę w Teatrze Jeleniogórskim. Spektakl oparty na "Tryptyku rzymskim" zaprezentują w niedzielę na scenie kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego alumni miejscowego Wyższego Seminarium Duchownego.

Imprezy muzyczne w hołdzie Papieżowi rozpoczną się już w środę koncertem "Bliżej Bacha" poświęconym pamięci Jana Pawła II w kościele św. Mikołaja w Gdańsku. Dzień później "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmi w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, gdzie koncert rozpocznie się w godzinę śmierci Ojca Świętego (g. 21.37) i Bazylice Archikatedralnej w Łodzi. W piątek publiczność usłyszy utwór w Filharmonii Krakowskiej. O 21.37 na krakowskich Błoniach rozpocznie się w piątek koncert muzyki poważnej.

Dzień po pogrzebie papieża, w sobotę, mozartowskie "Requiem" zabrzmi także w warszawskiej Filharmonii Narodowej oraz na specjalnym koncercie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W Teatrze Wielkim w Poznaniu wykonana zostanie "Messa da Requiem" Giuseppe Verdiego.

Otwarta dyskusja panelowa "Człowiek i religia" poświęcona Ojcu Świętemu odbędzie się w czwartek na Uniwersytecie Wrocławskim. Spotkanie ma być wspomnieniem o Janie Pawle II.

Zaplanowano także okolicznościowe projekcje filmów. W środę w warszawskim Muzeum Niepodległości odbędzie się pokaz filmu "Papież Polak". Tego samego dnia w Licheniu zaplanowano projekcję filmu o pielgrzymce Jana Pawła II pt. "Chciałbym to zobaczyć...". W środę i w czwartek łódzkie kino "Bałtyk" zaprasza na otwarte pokazy amerykańskiego filmu "Opowieść o Zbawicielu", zrealizowanego na podstawie Ewangelii św. Jana.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)