PolskaMusimy usuwać trujące plomby

Musimy usuwać trujące plomby

Z naszych zębów powinny zniknąć amalgamatowe
wypełnienia, które zawierają rtęć - alarmuje "Głos Szczeciński".
Zbyt duża ilość amalgamatów (6-8 sztuk) w ustach może powodować
bóle głowy i stany zapalne dziąseł - przestrzega szczeciński
stomatolog Tomasz Cegielski.

04.05.2006 | aktual.: 04.05.2006 07:02

Parlament Europejski domaga się, by zrezygnować ze stosowania plomb zawierających rtęć. Odwołuje się do badań, które pokazują, że rtęć jest toksyczna: powoduje bóle głowy i uczulenia, uszkadza nerki i mózg. Źle działa także na kobiety w ciąży, bo odkłada się w komórkach płodu - podaje dziennik.

Zdaniem Tomasza Cegielskiego, amalgamaty nie mają racji bytu. Nie są szczelne, ponieważ stomatolog tylko wciska je do opracowanego w zębie ubytku. Nowoczesne wypełnienia mocowane są za pomocą specjalnych systemów uszczelniających, które uniemożliwiają przeciek bakterii do zęba - wyjaśnia stomatolog.

Jeśli pod jasną plombą zaczyna się coś dziać, zwykle to zauważymy. W przypadku amalgamatu tak nie jest, bo jego kolor maskuje rozwój próchnicy. Efekt? Pacjent zgłasza się do stomatologa z bolącym i mocno zepsutym zębem.

Dodatkowo amalgamaty, tak jak każdy metal, kurczą się i rozszerzają pod wpływem temperatury (zimne lody, gorąca kawa), co prowadzi często do odłamania ściany zęba na zasadzie rozsadzenia - wylicza Cegielski.

Jak pisze "Głos Szczeciński" większość pacjentów chętnie zrezygnowałaby z amalgamatowych plomb, bo są nieestetyczne. Powstrzymują ich finanse. Za plombę z rtęcią płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Za plomby lepszej jakości Fundusz nie płaci, a taka plomba to koszt 60-90 zł. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)