Musimy produkować więcej "zielonej energii"
W związku z integracją z Unią Europejską
Polska zobowiązała się, że w 2010 r. produkować będzie 7,5%
tzw. energii zielonej (odnawialnej). Niewypełnienie tego
zobowiązania może oznaczać, że polscy przedsiębiorcy będą zmuszeni
do kupowania "energii zielonej" z krajów UE.
Jak twierdzi dyrektor Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej w Warszawie, Grzegorz Wiśniewski, Polska mogłaby być wiodącym producentem w niektórych dziedzinach energii odnawialnej, np. w produkcji biomasy leśnej i rolniczej. "Polska jest stosunkowo dużym krajem. Mamy wiele obszarów rolniczych i leśnych, które można do tego celu wykorzystać" - ocenił.
Mogłaby, ale - jak powiedział Wiśniewski - do tego potrzebny jest rozwój rynku energii odnawialnej w Polsce. "W naszym kraju jest to nowy sektor energetyki. W tej chwili nie znaczy on dużo - to jest około 2,5% w całkowitym bilansie energii produkowanej w Polsce" - powiedział.
Jego zdaniem, to właśnie jest przyczyną utrudnień w rozwoju rynku energii odnawialnej. "Nie stoją za nim ani większe siły rynkowe, ani większe kapitały. Odpowiedzialność za jego rozwój ponosi więc rząd" - dodał.
Nieodzowne jest m.in., by narzędzia do uzyskiwania energii, np. turbiny do produkcji energii z wiatru, produkowane były w Polsce. Wiśniewski, pytany przez dziennikarzy, czy obawia się, że Polska nie zdoła wypełnić zobowiązań unijnych do trzykrotnego zwiększenia produkcji "energii zielonej", powiedział, iż ma nadzieję,_ "że tak źle nie będzie, że nastąpi mobilizacja samorządowców, inwestorów oraz przemysłu"_.
Energia odnawialna to energia pochodząca z promieniowania słonecznego, biomasy leśnej i rolniczej, zasobów geotermalnych, wody i wiatru.