PolskaMundurek dla belfra

Mundurek dla belfra

Od września uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych obowiązywać będą jednolite stroje. O tym, czy mundurki pojawią się w szkołach ponadgimnazjalnych zadecydować mają dyrektorzy placówek po konsultacji z rodzicami. A co z nauczycielami? Czy pedagodzy powinni przychodzić do szkoły w uniformach? Chcemy otworzyć dyskusję na ten temat. Specjalnie dla naszej gazety poznańska projektantka mody Beata Ruszkowska przygotowała dwie wersje mundurka dla nauczycieli: oficjalną i sportową.

Mundurek dla belfra

04.08.2007 | aktual.: 04.08.2007 09:17

Czy polscy nauczyciele są odpowiednio ubrani? Z redakcyjnej dyskusji i własnych obserwacji wnioskujemy, że w polskich szkołach nie jest ani elegancko, ani szokująco źle. Jest po prostu nijako. Nie twierdzimy, że należy zmusić nauczycieli do chodzenia w garsonkach i garniturach na wzór pracowników banku, czy urzędników. Każdy ma przecież swój styl. Chcemy jednak wspólnie z naszymi czytelnikami podjąć dyskusję na temat tego, jaki powinien być strój belfra. Na wasze opinie i uwagi czekamy w poniedziałek pod numerami telefonów 061- 869-4212, 061-860-6025.

– Skromny, stonowany, estetyczny. Ubranie powinno być odpowiednie do każdej sytuacji, a więc takie, by przyjąć w szkole rodziców, porozmawiać z wizytatorem, czy swobodnie prowadzić lekcje – podpowiada Beata Ruszkowska, poznańska projektantka mody, która proponuje dwie wersje strojów. – Mundurek dla nauczycieli z pewnością musi być wygodny, uszyty z dobrej tkaniny.

Robert Śniegocki, nauczyciel historii z poznańskiego II Liceum Ogólnokształcącego, zwycięzca drugiej edycji naszego konkursu "Belfer Roku 2007", pomysłem umundurowania ciała pedagogicznego nie jest zachwycony, ale... – Deklaruję, że mogę założyć taki mundurek i nawet pochodzić w nim cały dzień – mówi Robert Śniegocki. – Myślę, że taki jednolity strój byłby możliwy do wprowadzenia w przypadku mężczyzn, obawiam się jednak, że kobiety nauczycielki nie byłyby zachwycone tym pomysłem. Kobiety to modnisie. Znam takie nauczycielki, które nie przyszły do szkoły dwa razy tak samo ubrane.

– Mundurek dla nauczycieli? W żadnym razie – oburza się Lech Sadowski, dyrektor Gimnazjum nr 33. – Nie jestem gorącym zwolennikiem wprowadzenia jednolitych strojów dla uczniów, a już w ogóle nie wyobrażam sobie, żeby nauczycieli zmuszać do chodzenia w mundurkach.

Z kolei Maria Rybicka, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Łączności w Poznaniu, uważa, że zamiast mundurka dla nauczycieli wystarczyłby kodeks właściwego wizerunku dla belfra.

– Powinno być w nim jasno określone, w co wypada się ubrać do szkoły, a w co nie – podkreśla Maria Rybicka. – Czy wolno założyć bluzkę z dekoltem, na ramiączkach, czy krótką spódniczkę. Myślę, że to by w zupełności wystarczyło.

Zdajemy sobie sprawę, że pomysł ujednolicenia strojów polskich pedagogów może nie od razu wszystkim się spodobać. Podobnie było z mundurkami dla uczniów. Jednak z badań przeprowadzonych przez Polską Grupę Badawczą wynika, że dziś już tylko 33 procent społeczeństwa jest przeciw, a 8 procent nie ma wyrobionego poglądu w tej sprawie. O mundurkach lepsze zdanie mają kobiety (63 procent jest za), choć pomysł popiera również ponad połowa mężczyzn (54 procent). Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie także dopłacać do szkolnych strojów po 50 złotych. Mogą je otrzymać ci, u których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 351 złotych.

Rodzice, którzy chcieli, bądź chcą z niego skorzystać, muszą w szkole, do której uczęszcza dziecko, złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania wraz z zaświadczeniem o dochodach. W części miast i gmin składanie wniosków już się zakończyło, w niektórych termin przesunięto nawet do końca wakacji. Jeśli ktoś z rodziców spóźnił się lub zapomniał o możliwości skorzystania z pomocy, może jeszcze zgłosić się do szkoły. Nadal istnieje możliwość składania wniosków – ustawa przewiduje bowiem korektę do 10 sierpnia. Dopiero po tym terminie znana będzie ostateczna liczba wniosków. Na razie wiadomo, że w samym Poznaniu po dotację na mundurki zgłosiło się 5367 osób.

Magdalena Baranowska-Szczepańska,Katarzyna Sklepik

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)