Msza św. w rocznicę podpisania Porozumień Szczecińskich
Dźwiękiem stoczniowej syreny rozpoczęła się msza święta w intencji ojczyzny przed bramą Główną
Stoczni Szczecińskiej Nowa, odprawiana w 25. rocznicę podpisania
Porozumień Szczecińskich, których podpisanie zakończyło robotniczy
protest w sierpniu 1980 r.
Rozpoczynając mszę abp Zygmunt Kamiński przywołał pamięć ofiar pacyfikacji robotniczych strajków z grudnia 1970 r. przypominając, że poniosły one śmierć za wolną ojczyznę. W homilii abp Kamiński nazwał robotników, którzy zginęli w grudniu 1970 r., bohaterami. Są bohaterami, bo zginęli za umiłowaną ojczyznę - mówił do zebranych abp Kamiński.
Msza odprawiona została w pobliżu tablicy upamiętniającej ofiary pacyfikacji robotniczych strajków sprzed 35 lat, pod którą na zakończenie złożono wieńce i kwiaty. Abp Kamiński wielokrotnie przywoływał tamte wydarzenia podkreślając, że szacunek należy się także robotnikom, którzy wywalczyli w Polsce zmiany strajkując w sierpniu 1980 r. To był czas trudnych dyskusji i decyzji, które dziś owocują, a młode pokolenie z tego korzysta - powiedział abp Kamiński.
Wieńce i kwiaty złożyły rodziny zabitych, sygnatariusz porozumień i legendarny przywódca Sierpnia'80 Marian Jurczyk, a także szczecinianie, związkowcy i przedstawiciele władz miasta i województwa. Po uroczystości delegacja związkowców złoży również kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.
Tablicę odsłonięto w grudniu 1980 r. Domagali się tego robotnicy w 13 postulacie, postawionym w trakcie negocjacji z komisją rządową podczas sierpniowych strajków. Podpisanie porozumienia pomiędzy strajkującymi robotnikami a przedstawicielami rządu zakończyło protest. Na wtorek zaplanowano też spotkanie uczestników tamtych wydarzeń.