PolskaMsza św. w intencji prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

Msza św. w intencji prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

Msza św. w intencji ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego odprawiona została w Kościele Uniwersyteckim we Wrocławiu. Mszę z udziałem rodziny prezydenta odprawił abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski.

Trumna z ciałem ostatniego prezydenta RP została w piątek rano wystawiona w sali Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim. Wrocławianie mogli do mszy św. wchodzić do zabytkowej sali i żegnać się z prezydentem. Później trumna została przeniesiona do pobliskiego kościoła, gdzie została odprawiona msza. W nabożeństwie wzięło udział ok. 300 wiernych.

Abp Gołębiewski przypomniał zgromadzonym w kościele, że 2 listopada to "Dzień Zaduszny w kalendarzu liturgicznym, czyli dzień, w którym modlimy się za dusze zmarłych". - Dzisiaj do wszystkich zmarłych, za których się modlimy dołączamy modlitwę za ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego - mówił abp Gołębiewski.

Metropolita wrocławski przypomniał sylwetkę prezydenta: działalność w Szarych Szeregach w czasie II wojny światowej, aresztowanie przez NKWD i skazanie przez sąd wojskowy na karę śmierci, która ostatecznie została zmieniona na karę 10 lat łagrów.

Uwolniony w 1942 r. zasilił szeregi tworzonej w ZSRR przez gen. Władysława Andersa Armii Polskiej i wyszedł wraz z nią do Palestyny. Walczył m.in. pod Monte Cassino. Po wojnie Kaczorowski pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył przerwaną edukację - studiował w Szkole Handlu Zagranicznego.

Kaczorowski włączył się także w emigracyjną działalność Związku Harcerstwa Polskiego, najpierw jako naczelnik harcerzy w latach 1955-67, następnie jako przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego na uchodźstwie w latach 1967-88.

Po śmierci prezydenta Kazimierza Sabbata, Kaczorowski został 19 lipca 1989 roku zaprzysiężony na urząd prezydenta na uchodźstwie i pozostał nim półtora roku. 22 grudnia 1990 r. podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie Kaczorowski przekazał insygnia władzy prezydentowi Lechowi Wałęsie.

- Modląc się dzisiaj za ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie czynimy refleksję nad śmiercią - mówił Gołębiewski, przypominając, że Kaczorowski zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, gdy zmierzał na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Po mszy trumna z ciałem prezydenta Kaczorowskiego powróciła do Oratorium Marianum, gdzie pozostanie do godz. 22. Do tej godziny wrocławianie mogą jeszcze żegnać się z prezydentem.

Ponowy pogrzeb Ryszarda Kaczorowskiego odbędzie się w sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Podczas uroczystości będzie bił dzwon "Zygmunt" katedry wawelskiej.

- Kardynał w odpowiedzi na liczne zapytania ludzi z całej Polski, po konsultacji z Kapitułą Katedralną zarządził, by dzwon Zygmunta zabił w dniu pogrzebu pana prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego o godz. 15 - powiedział proboszcz parafii na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

O uruchomienie dzwonu, który bije podczas uroczystości kościelnych i w najważniejszych dla Polaków chwilach apelowało m.in. Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Kraków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)