MSZ wydało komunikat ws. wywiadu z Witoldem Waszczykowskim
• MSZ wydało komunikat ws. wywiadu ministra Witolda Waszczykowskiego dla Agencji Reutera
• Wywiad dotyczył m.in. świadczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii i kwestii ich obniżenia np. dla Polaków
• Jesteśmy stanowczo przeciw jakiejkolwiek dyskryminacji - informuje MSZ
Ministerstwo spraw zagranicznych precyzuje słowa szefa dyplomacji. Resort zaznacza, że minister Witold Waszczykowski w wywiadzie dla Reutersa dwukrotnie podkreślał, że Polska jest przeciwna jakiejkolwiek dyskryminacji w kwestii świadczeń dla rodaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.
Jak tłumaczy MSZ, Witold Waszczykowski powiedział, że Polska nie protestowałaby wobec obniżenia świadczeń socjalnych dla Polaków tylko w przypadku, gdyby rząd w Londynie zdecydował się na ich obniżenie także dla wszystkich Brytyjczyków.
"Jeśli Wielka Brytania zdecydowałaby się na ograniczenie benefitów dla wszystkich mieszkańców, to my nie będziemy protestować, bo wtedy wszystkich traktuje się jednakowo" - taką wypowiedź ministra Waszczykowskiego cytuje w komunikacie jego resort. Ministerstwo zaznacza też, że szef polskiej dyplomacji określił mianem "antytraktatowego" żądanie premiera Camerona dotyczące zatrzymania swobodnego przepływu osób. MSZ wyjaśnia, że minister Waszczykowski nie zgadza się w żadnym wypadku na dyskryminacyjne traktowanie Polaków. "Zatem wszelkie inne interpretacje jego wypowiedzi są całkowicie bezzasadne" - konkluduje w komunikacie rzecznik resortu Artur Dmochowski.
Jak relacjonował Reuters, minister Waszczykowski zadeklarował, że Polska będzie otwarta na kompromis z Wielką Brytanią w sprawie ograniczeń świadczeń dla imigrantów. W zamian Warszawa chce jednak poparcia Londynu dla zwiększenia obecności NATO w Europie Środkowej.
Komunikat MSZ
Wobec pojawiających się w mediach nieprawdziwych informacji dot. wywiadu ministra Witolda Waszczykowskiego dla Agencji Reuters informuję, iż minister dwukrotnie i to w sposób jednoznaczny podkreślił w nim, że Polska nie protestowałaby wobec obniżenia świadczeń socjalnych dla Polaków tylko w przypadku, gdyby rząd brytyjski zdecydował się na ich obniżenie także dla wszystkich mieszkańców Zjednoczonego Królestwa.
Minister Waszczykowski powiedział: "Jeśli Wielka Brytania zdecydowałaby się na ograniczenie benefitów dla wszystkich mieszkańców, to my nie będziemy protestować, bo wtedy wszystkich traktuje się jednakowo".
A także w innym miejscu: "Natomiast czwarte żądanie premiera Camerona jest antytraktatowe - żądanie, aby zatrzymać swobodny przepływ obywateli europejskich jest ciosem w podstawową swobodę traktatową. To jest nie do przyjęcia, bo to uruchomiłoby mechanizm rewizji być może także innych swobód, i znacząco wpływało na Schengen. Raczej jesteśmy w stanie rozmawiać o ograniczaniu benefitów, pod warunkiem, że będą one ograniczane dla wszystkich mieszkających w danej chwili w Wielkiej Brytanii, że tu nie będzie segregacji geograficznej, czy pod względem czasowym".
Cytaty te nie pozostawiają wątpliwości co do tego, iż minister Waszczykowski nie zgadza się w żadnym wypadku na dyskryminacyjne traktowanie Polaków, a zatem wszelkie inne interpretacje jego wypowiedzi są całkowicie bezzasadne.