Trwa ładowanie...
d1y8bxa
MSZ Rosji: uwolnienie obserwatorów dowodem odwagi obrońców Słowiańska
x-news/TVN 24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

MSZ Rosji: uwolnienie obserwatorów dowodem odwagi obrońców Słowiańska

Uwolnienie wojskowych obserwatorów z krajów OBWE było dowodem na "odwagę i humanitaryzm" obrońców Słowiańska, na wschodzie Ukrainy - oświadczyło rosyjskie MSZ. W piątek rano ukraińskie siły rozpoczęły operację przeciwko separatystom w Słowiańsku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1y8bxa

W komunikacie zamieszczonym na stronie rosyjskiego resortu dyplomacji napisano, że do uwolnienia obserwatorów doszło "bez względu na prowadzoną przez tak zwane władze w Kijowie celową eskalację kryzysu wewnętrznego, gdy pokojowe miasto jest celem bezpośredniego, nieumotywowanego ataku z szerokim udziałem sił zbrojnych i ubranych w uniformy Gwardii Narodowej bojowników Prawego Sektora".

"Bez wątpienia świadczy to o odwadze i humanitaryzmie obrońców miasta, którzy przede wszystkim troszczyli się o bezpieczeństwo obcokrajowców", aby nie dosięgły ich skutki "operacji odwetowej" w Słowiańsku - głosi komunikat.

d1y8bxa

Przekazano także, że szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow rozmawiał z ministrem spaw zagranicznych i prezydentem Szwajcarii Didierem Burkhalterem. Obaj rozmówcy "potwierdzili potrzebę całkowitego wdrożenia deklaracji genewskiej" z 17 kwietnia. "Strony potępiły wzrost przemocy na Ukrainie, zwłaszcza ekscesy radykałów w Odessie" - podkreślono w komunikacie rosyjskiego MSZ.

Wśród 46 ofiar śmiertelnych w Odessie 31 osób zginęło w piątek w pożarze w siedzibie związków zawodowych, gdzie znajdował się sztab prorosyjskich separatystów.

Wojskowi obserwatorzy z krajów OBWE, w tym Polak, przetrzymywani od ponad tygodnia przez siły prorosyjskie w Słowiańsku, zostali w sobotę po południu przekazani szefowi Rady Europy Thorbjoernowi Jaglandowi - poinformował jego rzecznik.

Obserwatorzy wojskowi zostali uprowadzeni w Słowiańsku 25 kwietnia. Ich grupa składała się z siedmiu wojskowych - trzech Niemców, Polaka, Czecha, Szweda, Duńczyka - niemieckiego tłumacza oraz pięciu ukraińskich oficerów. Separatyści oświadczyli wówczas, że porwani są "natowskimi szpiegami", jednak dwa dni późnej uwolnili jednego z nich ze względu na stan zdrowia. Był to chory na cukrzycę Szwed.

Burkhalter pełni obecnie funkcję rotacyjnego przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

d1y8bxa

Podziel się opinią

Share

d1y8bxa

d1y8bxa
Więcej tematów