Trwa ładowanie...
d4fq501
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

MSZ Rosji krytykuje lokalizację wyrzutni rakiet w Polsce i Rumunii

MSZ Rosji oznajmiło, że jest zaniepokojone planami umieszczenia w Polsce i Rumunii w ramach amerykańskiej tarczy antyrakietowej systemów wyrzutni rakiet, które - według MSZ - nadają się do wystrzeliwania także pocisków rakietowych Tomahawk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pocisk typu Tomahawk
Pocisk typu Tomahawk (Wikipedia)
d4fq501

"W kontekście Traktatu INF (o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu) głębokie zaniepokojenie wywołują plany USA rozmieszczenia na bazach tarczy antyrakietowej w Rumunii i Polsce pionowych systemów wyrzutni pocisków nadających się w naszej ocenie do wystrzeliwania zarówno antyrakiet Standard SM-3, jak i pocisków manewrujących średniego zasięgu Tomahawk" - głosi oświadczenie MSZ.

"Takie działania staną się jawnym naruszeniem traktatu o całkowitej likwidacji rakiet krótkiego i średniego zasięgu (INF)" - oceniło ministerstwo.

Według MSZ rodzą się pytania dotyczące "wykorzystania przez USA w próbach tarczy antyrakietowej rakiet celów zbliżonych do rakiet krótkiego i średniego zasięgu". Według resortu można oceniać, że "pod pozorem takich prób" Stany Zjednoczone mogą opracowywać "aspekty produkcji i zastosowania bojowego zakazanych pocisków balistycznych".

d4fq501

Rosyjskie ministerstwo odnotowało oświadczenia przedstawicieli Pentagonu o tym, że badane są warianty reakcji wojskowej na naruszenia, których zdaniem strony amerykańskiej dopuszcza się Rosja. Te warianty to m.in. - oświadczyło MSZ - "potencjalne rozwijanie w pobliżu naszych granic zakazanych przez INF rakiet krótkiego i średniego zasięgu".

Tego rodzaju działania oznaczałyby "całkowite złamanie przez stronę amerykańską" trybu tego traktatu, "ze wszystkimi tego konsekwencjami" - oznajmiło rosyjskie ministerstwo.

d4fq501

Podziel się opinią

Share

d4fq501

d4fq501
Więcej tematów