PolskaMSZ: poradnik dla Polaków wyjeżdżających zagranicę

MSZ: poradnik dla Polaków wyjeżdżających zagranicę

Warunki pracy w krajach, do których najczęściej Polacy emigrują zarobkowo, dokąd można podróżować bez wiz, jakie regiony świata omijać ze względu na konflikty zbrojne, zamieszki czy zagrożenie epidemiami oraz gdzie grozi kara śmierci za posiadanie narkotyków - m.in. takie informacje można znaleźć w poradniku "Polak za granicą. Poradnik 2007", zaprezentowanym w środę przez MSZ. To już 11. edycja poradnika.

Na ponad 750 stronach poradnika zawarto informacje dotyczące prawie 200 krajów. Autorzy informują o wizach, przepisach wjazdowych, celnych, meldunku, ubezpieczeniu, wymaganych szczepieniach, warunkach podróżowania po kraju, poziomie bezpieczeństwa, religii. Poradnik zawiera też specjalne porady dla kierowców, m.in. na temat wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy.

"Polak za granicą" ma pomóc w przygotowaniu się do wyjazdów zagranicznych, tak aby uniknąć kłopotów. Interwencje konsularne to ostateczność - mówiła na środowej konferencji prasowej zastępca dyrektora Departamentu Konsularnego i Polonii MSZ Joanna Kozińska- Frybes.

Poradnik przygotowano we współpracy z polskimi urzędami konsularnymi na całym świecie. MSZ sprawuje opiekę konsularną przez 313 urzędów konsularnych, w tym 138 urzędów zawodowych oraz 175 urzędów kierowanych przez konsulów honorowych.

Kozińska-Frybes przypomniała, że urzędy konsularne udzielają pomocy m.in. w razie wypadku, ciężkiej choroby, zatrzymania lub osadzenia w areszcie, utraty lub kradzieży dokumentów czy pieniędzy. W 2006 roku konsulaty udzieliły pomocy finansowej (w formie zwrotnej pożyczki) 2009 osobom, na łączną kwotę ponad 637 tys. złotych.

Tegoroczna edycja "Polaka za granicą" została uzupełniona o informację o możliwości uzyskania pomocy konsularnej ze strony przedstawicielstw państw członkowskich UE w krajach, w których Polska nie posiada żadnej placówki. Polacy mogą skorzystać z takiej pomocy w 93 placówkach w 39 krajach, w poradniku umieszczono ich adresy.

Poradnik zawiera też informacje dotyczące warunków pracy i życia w krajach wzmożonej migracji zarobkowej Polaków oraz wskazuje zagrożenia, na jakie mogą być narażeni Polacy wyjeżdżający w celach zarobkowych (praca przymusowa, handel ludźmi)
.

Wydawcą poradnika jest Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Można go kupić w księgarni internetowej PISM, siedzibie Instytutu, w sprzedaży wysyłkowej i w księgarniach na terenie całego kraju.

W wersji elektronicznej dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych w rozdziale poświęconym informacjom konsularnym.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)