MSZ: Polski kontyngent w Iraku do końca roku pozostanie niezmieniony
Do końca tego roku liczebność polskiego kontyngentu wojskowego w Iraku pozostanie na niezmienionym poziomie. Planowane jest ograniczenie liczby żołnierzy w 2005 roku, po tym jak w Iraku odbędą się zaplanowane na styczeń wybory - poinformował w Sejmie wiceminister Spraw Zagranicznych Jan Truszczyński.
26.08.2004 10:40
Wielkość i struktura polskiego kontyngentu wojskowego będzie odpowiednia do zagrożeń oraz do zdolności bojowych szkolonych obecnie irackich sił mundurowych, które już stopniowo przejmują odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa we własnym kraju - powiedział Truszczyński.
Wyjaśnił, że rozmowy o liczebności kontyngentu będą toczone z władzami irackimi oraz z państwami, które wysłały do dowodzonej przez Polaków wielonarodowej dywizji swoje wojska. Zaznaczył, że temu zagadnieniu ma być poświęcona konferencja, zaplanowana na 2 i 3 września tego roku w Warszawie.
O liczebność kontyngentu i ewentualny termin powrotu żołnierzy do kraju zapytał MSZ Stanisław Łyżwiński (Samoobrona).
O planowanym ograniczeniu liczby polskich żołnierzy 15 sierpnia mówił dziennikarzom prezydent Aleksander Kwaśniewski. Podkreślił, że w tej chwili trudno jest mówić o jakichś konkretnych liczbach. Dodał, że polscy żołnierze są bardzo wysoko oceniani.
Minister obrony Jerzy Szmajdziński tłumaczył wówczas, że głównymi powodami ograniczenia liczby wojsk jest fakt, że zapadła decyzja, iż w najbliższych miesiącach armia iracka będzie szkolona i wyposażana, i to siły irackie będą stopniowo przejmowały zadania wojsk stabilizacyjnych.
Wiceminister obrony narodowej Janusz Zemke powiedział, że ograniczenie liczby polskich żołnierzy w Iraku "to nie będzie zmniejszenie o 5 czy 10 żołnierzy, ale zmniejszenie znaczące". Zaznaczył, że zmniejszenie liczby żołnierzy nie będzie miało wpływu na ilość pozostawionego tam sprzętu i posiadanie w Polsce odwodów, które będzie można szybko przerzucić do Iraku.
W tej chwili kontyngent polski w Iraku liczy 2400 żołnierzy. Międzynarodowa misja ma potrwać do końca 2005 roku.