MSZ o uchwale Sejmu w sprawie roszczeń odszkodowawczych
Wszelkie kwestie związane z przejęciem przez
Polskę majątków po byłych przesiedleńcach są ostatecznie i
niepodważalnie zakończone - zapewniło Ministerstwo Spraw
Zagranicznych w oświadczeniu związanym z uchwałą Sejmu w sprawie
roszczeń odszkodowawczych.
W oświadczeniu resort zaznaczył, że, uchwałę przyjął z dużym zainteresowaniem. "Uchwała Sejmu RP to dodatkowy sygnał, że sprawy z zakresu, mogących pojawić się po uzyskaniu pełnego członkostwa Polski w Unii Europejskiej, roszczeń odszkodowawczych wobec Polski o charakterze cywilno-prawnym ze strony byłych niemieckich właścicieli nieruchomości powodują duże zaniepokojenie ze strony społeczeństwa i Sejmu" - głosi oświadczenie.
MSZ wyraziło głębokie przekonanie, że kwestia pewności i trwałości stosunków własnościowych, ukształtowanych po II wojnie światowej w wyniku porozumień międzynarodowych, jest podstawowym warunkiem stabilności terytorialnej i prawnej całej integrującej się Europy.
Resort jest też przekonany, że Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu oraz Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu nie będą merytorycznie rozpoznawały roszczeń, uwzględniając w pełni uniwersalne zasady prawne.
Do zasad tych należą - jak wyjaśnia MSZ - zasada nie działania prawa wstecz, zgodnie z którą nie można dochodzić roszczeń w oparciu o prawo, które nie obowiązywało w momencie przejęcia własności przez obywateli polskich na Ziemiach Zachodnich i Północnych, oraz zasady słuszności i sprawiedliwości. W oparciu o nie ewentualne roszczenia byłych niemieckich właścicieli wobec obywateli polskich, którzy otrzymali nieruchomości w wyniku ich przejęcia przez państwo polskie jako formy reparacji wojennych na mocy Układu Poczdamskiego, nie powinny być uznane za skuteczne zarówno wobec obywateli, jak i państwa polskiego.
"MSZ musi zwrócić jednak uwagę na niedoskonałość prawną, a nawet poważne błędy merytoryczne w tekście podjętej uchwały. W szczególności dotyczą one zapisów stojących w sprzeczności z przyjętymi przez Polskę zobowiązaniami międzynarodowymi na podstawie Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Traktatu Akcesyjnego Polski do Unii Europejskiej" - podkreślono w oświadczeniu.
Uchwała Sejmu w sprawie roszczeń odszkodowawczych uznaje wszystkie kwestie związane z przejęciem przez Polskę majątków po byłych przesiedleńcach z Ziem Odzyskanych za ostatecznie zakończone i w żaden sposób niepodlegające rozpoznawaniu przez Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w Luksemburgu lub Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
Sejm wezwał rząd do zawarcia analogicznych zastrzeżeń w negocjowanym obecnie Traktacie Konstytucyjnym Unii Europejskiej i do złożenia rządom państw członkowskich Unii Europejskiej osobnej deklaracji o tej samej treści.