PolskaMSZ: dyplomy dla osób i instytucji promujących Polskę

MSZ: dyplomy dla osób i instytucji promujących Polskę

18 osób i instytucji uhonorowanych zostało przez ministra spraw zagranicznych Adama Daniela Rotfelda
dyplomami za zasługi w promocji Polski za granicą.

MSZ: dyplomy dla osób i instytucji promujących Polskę
Źródło zdjęć: © PAP

07.09.2005 | aktual.: 07.09.2005 20:24

Wśród wyróżnionych są m.in. Marek Kamiński i Jaś Mela, zdobywcy dwóch biegunów w ciągu jednego roku, Jerzy Owsiak - pomysłodawca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Witold Knychalski - twórca Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, a także Polska Organizacja Turystyczna oraz zespół rockowy Myslovitz.

Gratulując laureatom Rotfeld podkreślił, że ich działania są nieocenione dla przełamywania stereotypów o Polsce i Polakach i budowania pozytywnego wizerunku naszego kraju w świecie.

Zabierając głos w imieniu wyróżnionych prof. Andrzej Litwornia - polonista, historyk, krytyk literacki, wykładowca języka polskiego we Włoszech powiedział, że czują się oni bardziej wyróżnieni, niż gdyby odbierali doktorat honoris causa jakiejś uczelni.

Odbieramy bowiem - Polacy i obcokrajowcy Polsce życzliwi, od Nowej Zelandii po kraje ościenne - dyplomy Polaków honoris causa - podkreślił prof. Litwornia.

Andrzej Kozłowski, szef Polskiej Organizacji Turystycznej - która ostatnio wsławiła się kampanią promocyjną z "polskim hydraulikiem" w roli głównej - powiedział, że wyróżnienie dla POT jest bardzo ważne, bo do tej pory rola turystyki w promocji Polski rzadko była doceniana. Według niego, trzeba walczyć o to, żeby o Polsce i Polakach dobrze mówiono nie tylko na salonach i wśród VIP-ów, ale wśród zwykłych ludzi.

Dlatego potrzeba nam kampanii reklamowych, których my - jako Polska - nie robimy. Kampanii poważnych, przemyślanych, z udziałem agencji, z wejściami do największych sieci telewizyjnych. Dziś od tego nie da się uciec - ocenił szef POT.

Kozłowski przyznał, że do tego potrzebne są duże pieniądze. Ale - podkreślił - taka inwestycja naprawdę się opłaca, skoro zakrojony na mniejszą skalę i zrobiony za naprawdę niewielkie pieniądze projekt z "polskim hydraulikiem" odniósł ogromny sukces nie tylko we Francji, ale w wielu innych państwach.

Artur Rojek wokalista Myslovitz powiedział dziennikarzom, że podczas wyjazdów zagranicznych zespół myśli najpierw o pracy, o kolejnym koncercie. Dodał, że później, kiedy ktoś pyta, członkowie zespołu zawsze podkreślają, że są z Polski, ze Śląska, z Mysłowic.

Rojek powiedział, że wyróżnienie jego zespołu przez szefa MSZ jest "tak miłe, że aż stresujące", bo do tej pory, "w takim miejscu i gronie" nie odbierali jeszcze nagrody. Zaznaczył też, że jest to jedna z niewielu nagród, która wykracza poza muzyczne osiągnięcia Myslovitz, dlatego tym bardziej ich cieszy, ale i zobowiązuje.

Jerzy Owsiak powiedział dziennikarzom, że "jak każdego Polaka lekko trzęsie go ten stereotypowy obraz Polski, trochę z pogranicza fantazji". I dlatego - zapewnił - będzie dalej walczył, żeby o Polakach mówiło się jak najlepiej.

Owsiak powiedział, że w organizowane przez niego wydarzenia, zarówno kolejne finały WOŚP, jak i Przystanek Woodstock, angażuje się coraz więcej obcokrajowców, którzy mają okazję zmienić, często stereotypowe wyobrażenie o Polsce i Polakach.

Wyróżnieni przez szefa MSZ zostali także m.in. Wołodymyr Mostowyj redaktor naczelny ukraińskiego tygodnika "Dzerkało tyżnia", Jean Paul Gaillot - historyk, autor publikacji o udziale Polaków w II wojnie światowej, Komitet Obchodów 60-tej Rocznicy Przybycia Polskich Dzieci do Nowej Zelandii, firma Targi Kielce - organizator międzynarodowych targów i wystaw gospodarczych, Willa Decjusza - centrum konferencyjne, ośrodek edukacyjny i stypendialny.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)