Trwa ładowanie...
d2pyjbo
04-10-2006 17:30

MSWiA: wzrasta przestępczość wśród nieletnich

Wzrasta przestępczość wśród dzieci i młodzieży: co dwudzieste przestępstwo w Polsce popełnia osoba nieletnia; ponad 6% z nich nie ukończyło 13 lat - wynika z danych przedstawionych podczas środowego seminarium w MSWiA "Przestępczość dzieci i młodzieży - jak skutecznie zapobiegać, reagować i przeciwdziałać".

d2pyjbo
d2pyjbo

Z danych zaprezentowanych przez resort, wynika, że mimo spadku ogólnej liczby przestępstw procentowo coraz większy udział mają w nich nieletni. W ubiegłym roku popełnili oni 71 482 czyny karalne, co stanowiło 5,1 proc. ogólnej liczby przestępstw. Tylko w pierwszej połowie 2006 roku liczba ta wyniosła już 42 032, a udział procentowy wzrósł do 6,6.

W zapobieganiu wzrostu przestępczości wśród nieletnich bardzo ważna jest współpraca między samorządami, szkołami a policją - powiedział wicepremier, szef MSWiA Ludwik Dorn. Samorządy namawiam do budowy obiektów sportowych, w których młodzież będzie mogła spędzać czas. Ważne jest także, by dyrekcje szkół identyfikowały problem i nie wstydziły się tego, że na terenie ich szkoły istnieje problem przemocy, wyłudzania pieniędzy, sprzedaż narkotyków - podkreślił.

Wcześniej Dorn jeżdżąc na rolkach na terenie warszawskiego skateparku "Jutrzenka", zachęcał władze samorządowe do inwestowania w takie obiekty, ponieważ - jak argumentował - sporty ekstremalne mogą przyczynić się do spadku wśród młodzieży przestępczości.

Zdaniem Agaty Tyburskiej z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, przestępstwa nieletnich obecnie nacechowane są wysokim poziomem agresywności. Są to najczęściej bójki, pobicia, rozboje, a także zabójstwa - podkreśliła.

d2pyjbo

W moim ośrodku obecnie jest ponad 70-80% nieletnich, którzy dokonali pobić, rozbojów - powiedział dyrektor Zakładu Poprawczego dla Nieletnich w Falenicy Romuald Sadowski.

MSWiA razem z MEN, Ministerstwem Sprawiedliwości, Zdrowia, Pracy i Polityki Społecznej wdraża rządowy Program Zapobiegania Niedostosowaniu Społecznemu i Przestępczości wśród Dzieci i Młodzieży. Zawiera on elementy informacyjne, edukacyjne, działań alternatywnych. Realizacją programu zajmują się m.in wojewodowie, starostowie, władze samorządowe, komendy wojewódzkie i powiatowe policji.

d2pyjbo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pyjbo
Więcej tematów