Trwa ładowanie...
d2dkp2s

"MSWiA to moloch, który należy podzielić"

Podział MSWiA na dwie części -
administracyjną i odpowiedzialną za bezpieczeństwo państwa - to
dobry pomysł, uważa prof. Jerzy Regulski z Fundacji Rozwoju
Demokracji Lokalnej. Zastrzega, że złą koncepcją jest włączenie
administracji do Kancelarii Premiera.

d2dkp2s
d2dkp2s

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" napisała, że według szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji Janusza Kaczmarka MSWiA powinno być podzielone na dwa odrębne resorty. O takim pomyśle ministra poinformował w weekend tygodnik "Wprost". Administracja - informuje "Rzeczpospolita" - mogłaby zostać związana z Kancelarią Premiera.

W tej chwili MSWiA jest molochem, który należy podzielić - uważa Regulski. Działania administracyjne - jak zauważa profesor - są związane z rozwojem regionalnym, współpracą z samorządami, finansowaniem. To jest zupełnie coś innego niż prowadzenie takich działań jak policja, czy straż graniczna" - dodał.

Prof. Regulski sceptycznie odniósł się do pomysłu przyłączenia administracji do Kancelarii Premiera. Jego zdaniem, taka koncepcja doprowadziłaby do obciążenia premiera, w rezultacie czego jego kancelaria stałaby się "podrządem dublującym wszystkie dziedziny". Zdaniem profesora, jeżeli do Kancelarii Premiera włączona zostałaby administracja, premier zajmowałby się zupełnie czymś innym, a nie tym czym powinien - a więc polityką rozwoju kraju".

Utworzenie osobnego ministerstwa jest konieczne, bo zależy nam, by administracja w Polsce była sprawna i sprawnie prowadzona - podkreślił profesor. Jak dodał, teraz widać - już nawet po tytułach prasowych, że MSWiA nie koncentruje się dostatecznie na administracji. Prof. Regulski uważa, że do ewentualnego ministerstwa administracji powinna być przeniesiona służba cywilna.

d2dkp2s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dkp2s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj