MSWiA: definicja handlu ludźmi musi być w Kodeksie karnym
Wprowadzenie do polskiego Kodeksu karnego
precyzyjnej definicji handlu ludźmi jest niezbędne, aby walka z
takimi przestępstwami okazała się skuteczniejsza - powiedział
dyrektor departamentu polityki migracyjnej MSWiA Piotr Mierecki.
11.06.2007 | aktual.: 11.06.2007 18:32
Dyrektor powiedział, że projekt nowelizacji kodeksu może zostać skierowany do Sejmu już jesienią 2007 roku.
W siedzibie MSWiA odbyła się II Krajowa Konferencja na temat Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi.
Mierecki zaznaczył, że obecnie "sędziowie i prokuratorzy (...) mają często problem, aby właściwie rozpoznać przestępstwo handlu ludźmi i jego ofiary, gdyż potrzebują prostych rozwiązań, opisanych w kodeksie, które nie nastręczają trudności interpretacyjnych".
Według niego, obecny zapis w Kodeksie karnym, głoszący iż "kto uprawia handel ludźmi, nawet za ich zgodą, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat trzech" jest bardzo ogólny i nie definiuje istoty przestępstwa.
O wprowadzenie do polskiego prawa precyzyjnych zapisów odnośnie handlu ludźmi w maju bieżącego roku apelował również Rzecznik Praw Obywatelskich.
Uczestnicząca w konferencji Stana Buchowska z Fundacji "La Strada", walczącej z handlem kobietami, zwróciła natomiast uwagę na konieczność zmiany prawa odnośnie deportacji osób, które padły ofiarą procederu handlu ludźmi. Wobec osoby, która została zidentyfikowana jako ofiara, a przebywa w Polsce nielegalnie trzeba zawieszać procedurę deportacji, bo inaczej nie będziemy w stanie skutecznie zwalczać takiej przestępczości - dodała.
Według Buchowskiej, wyzwaniem dla polskiej policji, również pod względem walki z handlem kobietami, będą Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Jednak, jak zaznaczyła, trzeba wystrzegać się błędów popełnionych przy organizacji Mistrzostw Świata w Niemczech w 2006 roku, gdy kobietom "przekazywano zastraszające, wyolbrzymione informacje i niestworzone teorie" na temat zagrożenia handlem ludźmi.
Nie jest potrzebna histeria dotycząca problemu handlu kobietami, tylko rzetelna informacja i wiarygodne statystyki - zaznaczyła Buchowska.
W konferencji, poza reprezentantami MSWiA, wzięli udział m.in. policjanci, naukowcy, przedstawiciele Straży Granicznej oraz organizacji pozarządowych stykających się ze zjawiskiem handlu ludźmi.