Można już zgłaszać projekty do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Do podziału jest 20 mln złotych
Od dziś można zgłaszać projekty do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2015. W porównaniu z latami poprzednimi zmienią się nieco zasady funkcjonowania budżetu.
Nabór projektów do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego potrwa do 9 marca. Projekty można zgłaszać na trzy sposoby: za pośrednictwem aplikacji elektronicznej dostępnej na stronie wroclaw.pl, formularza wydrukowanego z tejże strony i przesłanego na adres Biura Rady Miejskiej przy ul. Sukiennice 9 lub formularza pobranego w Centrum Obsługi Mieszkańca.
To już trzecia edycja Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Podobnie jak w roku ubiegłym, do podziału jest 20 mln złotych, jednak zwiększa się maksymalna wartość projektu – w 2014 było to 1,5 mln złotych, w 2015 r. – 2 mln. Bez zmian pozostanie podział projektów na trzy progi kwotowe – projekty małe o wartości do 150 tys. złotych, średnie – od 150 do 500 tys. zł oraz duże – od 500 tys. do 2 mln.
Propozycja projektu do WBO może być zgłoszona tylko przez jedną pełnoletnią osobę, która jest tzw. liderem projektu. - Nowością będzie też możliwość kontaktu z każdym liderem za pośrednictwem formularza oraz mapka z lokalizacją, która pojawi się przy każdym projekcie po jego opublikowaniu w połowie marca – mówi Bartłomiej Świerczewski, koordynator Zespołu Organizacyjnego Biura Rady Miejskiej.
Po 9 marca 2015 r. rozpocznie się weryfikacja projektów oraz konsultacje z liderami – na tym etapie projekty będzie można poprawiać, łączyć lub wycofywać. Poprawiony projekt zgłosić będzie można do 13 lipca. Pod koniec sierpnia pełna lista zweryfikowanych i zatwierdzonych projektów zostanie przedstawiona prezydentowi miasta Wrocławia.
Głosowanie nad projektami ma się odbyć na przełomie września i października 2015 r. i może w nim wziąć udział każdy pełnoletni mieszkaniec Wrocławia. Głos będzie można oddać na trzy projekty, po jednym z każdego progu kwotowego.
Nowością w tegorocznym WBO jest także możliwość zgłaszania projektów na terenach, które nie należą do Gminy Wrocław.
Do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w roku 2014 zgłoszono ponad 480 projektów, a do głosowania dopuszczono 314. W głosowaniu wzięło udział ponad 150 tys. mieszkańców, a do realizacji zakwalifikowano 89 projektów. W ubiegłorocznym WBO zwyciężył projekt „Rowerowy Wrocław” mający na celu stworzenie infrastruktury rowerowej w okolicach wrocławskiego Rynku.