Mózg alkoholika może się regenerować
Jak dowodzą niemieccy lekarze, uszkodzone mózgi alkoholików mogą się regenerować. Warunkiem jest jednak natychmiastowa i bezwzględna abstynencja.
Zaburzenia wzroku, mowy i poruszania się to tradycyjne objawy spożycia kilku drinków. Długoterminowe nadużywanie alkoholu może jednak prowadzić do poważnych zmian w mózgu. Etanol hamuje bowiem rozwój nowych komórek nerwowych.
Eksperymenty z udziałem 15 osób nadużywających alkoholu dowiodły, że wstrzemięźliwość przynosi korzyści. Po 38 dniach abstynencji objętość mózgów pacjentów wzrosła średnio o 2%. Zdaniem naukowców z uniwersytetu w Wuerzburgu, największe szanse na regenerację mózgu mają ci, którzy na abstynencję decydują się jak najwcześniej i nigdy nie wracają do alkoholu.
W Polsce uzależnionych od alkoholu jest około 800 tysięcy ludzi. Liczba tak zwanych osób pijących szkodliwie przekracza 2 miliony. Statystyczny Polak spożywa ponad 8 litrów czystego alkoholu rocznie. To mniej niż wynosi średnia Unii Europejskiej. W Europie najwięcej piją mieszkańcy Luksemburga, Czech, Węgier i Niemiec, najmniej zaś obywatele Malty, Szwecji i Rumunii.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w skali globalnej spożycie alkoholu jest największe w rejonie europejskim i amerykańskim, a najmniejsze w południowo-wschodniej Azji i w krajach muzułmańskich.