Możesz być częścią świetlnego impulsu
Świetlny impuls obiegnie całą kulę ziemską w
50. rocznicę śmierci fizyka wszech czasów - Alberta Einsteina,
która przypadnie 18 kwietnia 2005 roku. W akcję "Fizyka oświeca
świat", organizowaną z okazji Światowego Roku Fizyki, włącza się
też Polska. Każdy człowiek może zostać jednym z "przekaźników" światła.
Wieczorem 18 kwietnia, w 50. rocznicę śmierci Einsteina, w Princeton (New Jersey, USA) - mieście, w którym noblista spędził ostatnie lata swojego życia - zgasną wszelkie światła, po czym zostanie zapalone jedno, które stanie się pierwszym elementem wielkiej sztafety świetlnej - poinformowała przewodnicząca Krajowego Komitetu Organizacyjnego Światowego Roku Fizyki, prof. Marta Kicińska-Habior.
Ten impuls światła ma wędrować w ciemności przez całe Stany Zjednoczone (od wschodniego do zachodniego wybrzeża), a następnie światłowodem transoceanicznym przez Pacyfik zostanie przekazany do Wschodniej Azji i Oceanii. Do granicy Chin ma trafić 19 kwietnia ok. godziny 19 czasu miejscowego. Tam rozdzieli się na dwa "promienie".
Droga północna poprowadzi przez Rosję, Ukrainę, Białoruś, Polskę, Słowację i Czechy, natomiast droga południowa - przez Indie, Pakistan, Iran, Turcję, Bułgarię, Serbię, Węgry, Austrię. Drogi te połączą się w Niemczech. Światło trafi następnie do Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii. Stąd sygnał zostanie odesłany ok. godziny 1.00 w nocy kablem transatlantyckim z powrotem do USA. Do Princeton wróci po 24-godzinnej "podróży".
W akcji, jak zapewniają organizatorzy na stronach internetowych Światowego Roku Fizyki, może wziąć udział każdy. Można też wykorzystać każdy rodzaj światła, w tym światła samochodowe, pochodnie, ogniska, sztuczne ognie czy lasery. Ważne, by zapalić je o odpowiedniej porze. Ochotnicy powinni się zapisać w międzynarodowej bazie.
Organizatorzy wyobrażają sobie, że np. w dużych miastach uczestnikami akcji będą osoby stojące w odległości kilku do kilkudziesięciu metrów, przekazujący sobie sygnał świetlny np. poprzez zapalanie zapalniczek lub latarek.
Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na fakt, że nauka - podobnie jak sport czy muzyka - jest międzynarodowym językiem zrozumiałym poza politycznymi czy ideologicznymi granicami, łączącym placówki naukowe, szkoły i inne organizacje na całym świecie - mówi prof. Kicińska-Habior.
Obchody Światowego Roku Fizyki obejmą swoim zasięgiem 63 kraje. W Polsce rozpoczną się o północy w Sylwestra 2004/2005 na Balu Fizyków na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej. W ramach roku w naszym kraju odbędzie się kilka dużych międzynarodowych konferencji m.in.: Foton 2005 (Warszawa, 30 sierpnia - 8 września) oraz XXXVIII Zjazd Fizyków Polskich (Warszawa, 11-16 września).
Rok 2005 będzie obchodzony jako Światowy Rok Fizyki z okazji stulecia wielu ważnych odkryć Einsteina i ich publikacji. Decyzję taką podjęło w czerwcu Zgromadzenie Ogólne NZ. Honorowy Patronat nad obchodami Światowego Roku Fizyki w Polsce objął prezydent Aleksander Kwaśniewski.