Mozart wiolonczeli
Twórczość Luigiego Boccheriniego (1743-1805), wybitnego przedstawiciela klasycyzmu, znana jest przede wszystkim wiolonczelistom. W tym roku, z okazji 200. rocznicy śmierci artysty, jego muzyka jest wykonywana na żywo i przypominana przez II program Polskiego Radia wyjątkowo często. W Krakowie, za sprawą prof. Zdzisława Łapińskiego, wybitnego wiolonczelisty z krakowskiej Akademii Muzycznej - jeszcze przez cały tydzień rozbrzmiewać będzą utwory "Mozarta Wiolonczeli" (jak sam Łapiński nazwał Boccheriniego).
Boccherini jest twórcą 12 koncertów wiolonczelowych, jednak dobrze znany jest tylko jeden - głównie za sprawą firmy wydawniczej NAXOS. Wykonywane, i to sporadycznie, są tylko trzy. W ramach festiwalu po raz pierwszy będziemy mogli usłyszeć wszystkie koncerty i to w nie lada wykonaniach. Jutro w Auli Florianka o godz. 19.00 wystąpią Ivan Monighetti, Teresa Kamińska, Ewa Pawłowska.
Wraz z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie pod batutą Macieja Tworka zaprezentują Koncerty D-dur G 476, Ddur G 479, D-dur G 483 oraz C-dur G 573, a za tydzień, 7 czerwca, w Sali Hołdu Pruskiego w Sukiennicach, ostatnie cztery koncerty zabrzmią pod batutą Stanisława Krawczyńskiego. W ramach festiwalu, 5.06, we Floriance, o godz. 15.00 odbędzie się konferencja naukowa. Młodzi adepci wiolonczeli będą także mogli uczestniczyć w kursie mistrzowskim pod kierunkiem niemieckiego wirtuoza Juliusa Bergera.