Motyle z wbudowanym GPS‑em
Motyl wędrowny monarcha ma w swoich czułkach rodzaj GPS-u, który pozwala mu na pokonywanie tysięcy kilometrów - informują naukowcy na łamach pisma "Science".
Badania prowadzono w Ameryce Północnej, gdzie każdej jesieni 100 milionów monarchów migruje na południe, do Meksyku, pokonując dystans 4 tys. km. Okazuje się, że motyle mają w swoich czułkach rodzaj 24-godzinnego zegara, który ułatwia im nawigację. Owady dzięki temu mogą kierować się pozycją słońca na niebie.
Jak podkreślają naukowcy, ten zegar znajduje się w czułkach, a nie, jak dotąd podejrzewano, w mózgu motyli. W mózgach motyli i w czułkach funkcjonują bowiem dwa niezależne mechanizmy rytmu dobowego. Wyłącznie ten w czułkach odpowiada za nawigację. Kiedy motylom usuwano czułki, nie potrafiły one obrać właściwego kierunku.
Badacze odkryli też, że czułki niezależnie odbierają bodźce świetlne. Oprócz zegara, znajduje się w nich czujnik światła słonecznego. Kiedy naukowcy pomalowali czułki motyli na czarno, żeby nie odbierały światła, owady poleciały razem, ale w niewłaściwym kierunku. Zegar dobowy z mózgu nie potrafił zrekompensować błędnego działania zegara z czułek.
Zdaniem badaczy, podobnie mogą funkcjonować czułki u pszczół czy mrówek.