Trwa ładowanie...

Motocyklista z "Nocnych Wilków" zatrzymany w Polsce. "Zagrażał bezpieczeństwu państwa"

W Mysłowicach podczas kontroli legalności pobytu zatrzymano obywatela Rosji, który w systemie schengenowskim był oznaczony jako zagrażający bezpieczeństwu państwa. Z informacji podawanych przez rosyjskie media i portal społecznościowy wynika, że to motocyklista z klubu "Nocne Wilki".

Motocyklista z "Nocnych Wilków" zatrzymany w Polsce. "Zagrażał bezpieczeństwu państwa"Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
dnrg8ng
dnrg8ng

W środę przed południem rosyjskie media podały, że w Mysłowicach zatrzymany został jeden z członków "Nocnych Wilków". Taka informacja znalazła się też na jednym z portali społecznościowych. "Polska policja zatrzymała obywatela Rosji, motocyklistę z klubu 'Nocne Wilki' Nikołaja Łoginowa" - podano na profilu "Braterstwo Polsko Rosyjskie".

Zatrzymania dokonała jednak Straż Graniczna. - W ramach kontroli legalności pobytu, w Mysłowicach sprawdzono grupę 36 osób. Jedna z nich została zatrzymana. W systemie schengenowskim była oznaczona jako osoba zagrażająca bezpieczeństwu państwa - powiedziała kierowniczka samodzielnej sekcji prasowej Komendy Głównej SG ppor. Joanna Rokicka.

Wśród wylegitymowanych było 15 obywateli Słowacji, 12 Niemców, czterech Polaków i w sumie dwóch Rosjan. Zatrzymany mężczyzna zostanie przekazany stronie rosyjskiej.

dnrg8ng

Celem jest Berlin

Akcja motocyklistów "Drogi Zwycięstwa — na Berlin" wystartowała 27 kwietnia z międzynarodowego centrum motocyklowego w Niżnych Mniownikach. Motocykliści przejechali już przez Moskwę, Smoleńsk, Katyń, Mińsk, Chatyń, Warszawę i Wrocław. Następnie trasa biegnie przez Budapeszt, Bratysławę, Pragę, Drezno i Berlin. Kolumna motocyklistów przybyła do Polski w niedzielę. Nie wszyscy zostali jednak wpuszczeni do kraju.

W ubiegłym roku polskie władze odmówiły "Nocnym Wilkom" zgody na wjazd do Polski, uzasadniając decyzję względami bezpieczeństwa. Członkowie klubu nie zostali wpuszczeni do Polski również w kwietniu 2015 r. Polskie MSZ uzasadniało wówczas, że przyczyną odmowy wyjazdu był brak niezbędnych informacji dotyczących pobytu grupy w Polsce, które potrzebne były do zapewnienia należytego bezpieczeństwa uczestnikom rajdu i odpowiedniej organizacji przedsięwzięcia.

MSZ wjazdu nie odmawia, jest jednak "ale"

W ubiegłym tygodniu MSZ podało, że nie ma formalnych podstaw do udzielania lub nie zgody na przejazd "Nocnych Wilków". "Podkreślamy, że w ubiegłych latach w żaden sposób nie blokowaliśmy wjazdu do Polski motocyklistów pragnących uczcić pamięć ofiar na cmentarzach znajdujących się na terenie naszego kraju, pod warunkiem spełnienia przez nich wszystkich formalnych wymogów" - zaznaczono w komunikacie MSZ.

Podano jednocześnie, że MSZ "konsekwentnie i stanowczo sprzeciwia się wszelkim działaniom mającym na celu potencjalne wykorzystywanie podobnych do ww. rocznic, związanych z nimi uroczystości, jak również znajdujących się na terytorium RP miejsc pochówku ofiar i poległych, do prowadzenia antypolskiej agitacji opartej o narrację podważającą fakty historyczne oraz działań szerzących antagonizmy między narodami".

dnrg8ng

"Nocne wilki" to nacjonalistyczny klub motocyklowy, zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W ubiegłym tygodniu, jak co roku, rozpoczęli rajd do Berlina, którego celem jest upamiętnienie 72. rocznicy zwycięstwa nad III Rzeszą w II wojnie światowej. W Polsce zaplanowali odwiedzenie Warszawy, Wrocławia i Oświęcimia. Grupa motocyklistów przekroczyła polsko-białoruską granicę w niedzielę.

dnrg8ng
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnrg8ng
Więcej tematów