Trwa ładowanie...
d2noi2r
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Moskwa rozmawia z ONZ o wysłaniu pomocy humanitarnej na Ukrainę

Moskwa prowadzi rozmowy z Kijowem, Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża i ONZ w sprawie wysłania pomocy humanitarnej na wschodnią Ukrainę - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Jak dodał, na Ukrainie konieczny jest rozejm.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Moskwa rozmawia z ONZ o wysłaniu pomocy humanitarnej na Ukrainę
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
d2noi2r

- Naszym zdaniem priorytetem jest teraz osiągnięcie porozumienia ze stroną ukraińską, Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża i oenzetowskimi organizacjami humanitarnymi w sprawie konieczności wysłania pilnej pomocy humanitarnej do Ługańska i Doniecka - powiedział Ławrow dziennikarzom w Soczi, na południu Rosji.

Te dwa miasta są ostatnimi bastionami prorosyjskich separatystów na Ukrainie. Zachód oskarża Rosję o dostarczenie rebeliantom broni, czemu Moskwa zaprzecza.

Rosyjskie władze zapewniają, że nie chcą podejmować jednostronnych działań na Ukrainie, podczas gdy USA, Wielka Brytania i Niemcy stanowczo ostrzegły Moskwę przed przeprowadzaniem interwencji wojskowej na Ukrainie pod pretekstem misji humanitarnej.

d2noi2r

W Soczi Ławrow stwierdził też, że rozejm, który umożliwiłby dostarczenie pomocy humanitarnej ludności cierpiącej z powodu walk na wschodzie Ukrainy, "jest nie tylko możliwy, ale i niezbędny". - Naszym zdaniem to pilna kwestia, ta sprawa nie cierpi zwłoki - oświadczył. Dodał, że sprawę śledzi rosyjski prezydent Władimir Putin.

W sobotę premier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko oświadczył, że prorosyjscy separatyści są gotowi na rozejm w walkach z ukraińskimi siłami, "aby zapobiec rozlewaniu się katastrofy humanitarnej w Donbasie". Ostrzegł, że Donieck stoi w obliczu brak wody, żywności i elektryczności, ale separatyści są gotowi bronić miasta. "W razie szturmu na miasto liczba ofiar znacznie wzrośnie. Nie mamy korytarzy humanitarnych. Nie ma dostaw leków, a zapasy żywności są na wyczerpaniu" - głosi oświadczenie Zacharczenki.

Agencja AP zauważa, że oświadczenie Zacharczenki może być obliczone na zwiększenie presji międzynarodowej w celu dopuszczenia na Ukrainę rosyjskiej misji.

W niedzielę rzeczniczka separatystów Jelena Nikitina powtórzyła w rozmowie z AP wcześniejsze stanowisko rebeliantów, że rozmowy w sprawie konfliktu mogą się rozpocząć tylko wówczas, jeśli ukraińska armia wycofa się ze wschodniej Ukrainy.

d2noi2r

Niemcy: rosyjska pomoc tyko za zgodą władz Ukrainy

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier oświadczył w Berlinie, że rosyjska pomoc humanitarna dla Ukrainy może być dostarczona tylko za wyraźną zgodą władz w Kijowie.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej MSZ Steinmeier przypomniał, że rząd niemiecki już na początku lipca zwiększył pomoc humanitarną dla Ukrainy do 3,5 mln euro. Jak zaznaczył, Niemcy współpracują z wieloma organizacjami międzynarodowymi w celu skoordynowania działań pomocowych i zagwarantowania, że pomoc trafi we właściwe ręce.

Steinmeier podkreślił, że dostawy dla ludności powinny odbywać się pod egidą niezależnych i doświadczonych organizacji międzynarodowych, takich jak Czerwony Krzyż. Za fakt pozytywny uznał "zasadnicze porozumienie" między Ukrainą a Rosją o humanitarnej pomocy, które - jak się wyraził - "wydaje się istnieć". Warunki dostaw ma ustalić grupa kontaktowa - czytamy w oświadczeniu.

d2noi2r

Podziel się opinią

Share

d2noi2r

d2noi2r
Więcej tematów