Trwa ładowanie...
d8ss04s
d8ss04s

Moskal: Polonia ma prawo do własnych opinii

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Edward
Moskal powiedział, że Polonia ma prawo do wyrażania swojej opinii
i głoszenia własnych poglądów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d8ss04s

Amerykanie polskiego pochodzenia i Polacy żyjący w Stanach Zjednoczonych - tak jak nasi rodacy na całym świecie, czyli diaspora stanowiąca prawie 1/3 narodu polskiego - mają prawo do wyrażania swojej opinii i głoszenia własnych poglądów na temat biegu spraw polskich - powiedział Moskal we wtorek występując podczas uroczystego posiedzenia Senatu poświęconego polityce państwa wobec Polonii.

Chociaż niejednokrotnie nasze sądy i opinie różniły się od oficjalnych poglądów kolejnych władz RP, to w tej różnorodności należy doszukiwać się wartości pozytywnych, a niekoniecznie negatywnych - dodał prezes.

Moskal podkreślał, że najważniejszym zadaniem Kongresu Polonii Amerykańskiej jest popieranie interesów Polski na gruncie amerykańskim oraz obrona dobrego imienia Polski i Polaków, przeciwstawianie się wszelkim próbom szkalowania kraju oraz walka, z tymi którzy ten wizerunek naruszają.

d8ss04s

Wymieniał też problemy nurtujące amerykańską Polonię: kłopoty przy przekraczaniu granicy, nieuregulowany status prawny wielu Polaków w USA oraz opodatkowanie emerytur Polonusów wracających na stare lata do Polski.

Swoistym wyrzutem sumienia od szeregu lat jest mieszkająca w USA wielotysięczna rzesza Polaków nie mających uregulowanego statusu prawnego. Żyją na stopie nielegalnej. Polska ma powinność upomnienia się o tych ludzi, którzy są odcięci od Polski formalno- prawnymi barierami - podkreślał Moskal.

Jego zdaniem "konieczne stają się rozmowy na ten temat na najwyższym szczeblu międzypaństwowym, stwarzające ewentualność prezydenckiej amnestii" dla nielegalnie przebywających w USA Polaków.

Moskal upominał się też o ściślejsze związki gospodarcze Polski i USA.

d8ss04s

Dochodzą do nas wiadomości, że dzisiejsza Polska ulegając europejskim grupom nacisku nie docenia należycie oferty amerykańskiego biznesu. Wchodząc w nowe struktury gospodarcze jest gotowa je poświęcić ze szkodą dla obu stron. Jako Amerykanie polskiego pochodzenia nie możemy tych tendencji aprobować - stwierdził szef Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Niech żyje Polska. God bless America - tak zakończył swoje przemówienie.

Marszałek Senatu Longin Pastusiak uznał, że było ono spokojne i wyważone, bez sensacji, której oczekiwali dziennikarze. (iza)

d8ss04s

Podziel się opinią

Share

d8ss04s

d8ss04s
Więcej tematów