Morawiecki powinien znacznie zmienić politykę Szydło. Tego domagają się Polacy
Niewielu obywateli uważa, że kontynuacja polityki rządu Beaty Szydło to dobry pomysł. Czego oczekują od Rady Ministrów nowego premiera Mateusza Morawieckiego? Okazuje się, że przede wszystkim czekają na działania ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.
Poprawa służby zdrowia - to zdaniem 81 proc. pytanych najważniejszy cel nowego rządu - wynika z nowego sondażu CBOS. To jednak nie jedyny obszar, który zdaniem Polaków, wymaga ulepszenia.
Badani wskazywali też na poprawę warunków życia i zmniejszenie ubóstwa (48 proc.), zgodę narodową, łagodzenie konfliktów i stawianie na kompromis (39 proc.), kontynuację polityki prorodzinnej ze szczególnym uwzględnieniem programu 500+ (35 proc.) oraz wsparcie dla polskich firm i przedsiębiorczości (34 proc.).
To kwestie wybrane przez respondentów z pięciu najważniejszych priorytetów, które przedstawił Morawieckiego w sejmowym expose.
Zobacz: Expose Mateusza Morawieckiego
Ankietowanym zadano też otwarte pytanie. I tak po 9 proc. badanych stwierdziło, że oczekuje od rządu poprawy służby zdrowia, podwyżek emerytur i rent oraz poprawy sytuacji gospodarczej.
Kolejne 8 proc. badanych mówiło o konieczności poprawy sytuacji na rynku pracy i walce z bezrobociem oraz poprawie warunków życia i zmniejszeniu ubóstwa. 7 proc. Polaków chce przede wszystkim podniesienia płac, a 6 proc. - poprawy relacji Polski z Unią Europejską.
15 proc. ankietowanych nie umiało odpowiedzieć na pytanie, a 4 proc. nie oczekuje żadnych zmian.
Zmiany są potrzebne
Większość badanych - 56 proc. - jest zdania, że w polityce rządu Morawieckiego powinny nastąpić "istotne zmiany". 29 proc. respondentów jest za kontynuacją polityki prowadzonej przez gabinet Beaty Szydło. 14 proc. pytanych nie zajęło stanowiska w sprawie.
Zmian oczekują wyborcy wszystkich partii politycznych. Elektorat PiS chce przede wszystkim poprawy warunków życia i walki z ubóstwem (13 proc.). Zwolennicy PO zwracają uwagę na przestrzeganie prawa i konstytucji oraz przywrócenie praworządności (15 proc.), a także poprawę stosunków z UE (12 proc.).
Odbudowa polskiego przemysłu i wsparcie dla polskich firm (15 proc.) oraz ograniczenie biurokracji (10 proc.) – na te kwestie wskazali sympatycy Kukiz’15. Z kolei osoby głosujące na Nowoczesną domagają się głównie doprowadzenia do zgody narodowej oraz dialogu i porozumienia z opozycją (16 proc.).
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 9-17 stycznia 2018 roku, metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo, na liczącej 951 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Źródło: Polsat News