Monar planuje stworzyć zakłady pracy dla bezdomnych
O planach utworzenia niewielkich zakładów pracy, w których znaleźliby zajęcie bezdomni, będący pod opieką Stowarzyszenia Monar, mówiła przewodnicząca stowarzyszenia, Jolanta Łazuga-Koczurowska.
27.11.2006 | aktual.: 27.11.2006 13:46
Liczę na to, że w najbliższych latach Monar utworzy własne zakłady np. poligraficzne, ogólnobudowlane, w których da szansę na zatrudnienie osobom bezdomnym. Tego typu pomoc jest przyszłością naszej organizacji - powiedziała na konferencji prasowej w Warszawie Łazuga-Koczurowska.
Na konferencji podsumowano realizowany przez Monar projekt: "Nowy zawód - nowe życie. Kursy zawodowe dla osób bezdomnych", w ramach którego nowe kwalifikacje zawodowe zdobyło 60 osób z trzech ośrodków Monaru: w Marwałdzie (Warmińsko-Mazurskie), oraz w Laskach i Garbasie (Podlaskie).
Jeden z koordynatorów projektu, Robert Gajewski, zaznaczył, iż zajęcia zorganizowane przez Monar dla osób bezdomnych obejmowały m.in. naukę pracy przy komputerze, szkolenia na prawo jazdy kategorii B i C, naukę zawodu szwaczki, kucharza, operatora wózków widłowych oraz pomocy biurowej. Uczestnicy kursów brali także udział w warsztatach psychologicznych.
Jak powiedzieli przedstawiciele Stowarzyszenia Monar, projekt "Nowy zawód - nowe życie" był największym tego typu przedsięwzięciem, przeprowadzonym do tej pory przez stowarzyszenie. Spośród przeszkolonych osób ok. 20 usamodzielniło się i znalazło stałe zatrudnienie. Nasze ośrodki ciągle pomagają w poszukiwaniu pracy pozostałym osobom, które ukończyły kursy - dodał Gajewski.
Program kursów zawodowych dla bezdomnych "Nowy zawód - nowe życie" był realizowany od 2 listopada 2005 i uzyskał wsparcie z funduszy europejskich. Przygotowywane są kolejne tego typu programy skierowane do osób bezdomnych.
Początki Stowarzyszenia Monar sięgają 1978 roku. Jego założycielem był zmarły tragicznie w 2002 roku Marek Kotański.