MON: powstanie 13 nowych ataszatów wojskowych
W latach 2008 - 2011 otworzonych zostanie 13
nowych ataszatów wojskowych, a obsada w niektórych już
istniejących np. w Afganistanie i Pakistanie zostanie wzmocniona -
wynika z danych przedstawionych na posiedzeniu sejmowej
komisji obrony,
Polska ma obecnie 43 ataszaty obrony z akredytacjami w 67 państwach. Nowe mają powstać min. m.in. w Finlandii, Uzbekistanie, Albanii, Armenii, Mołdowie, Bośni i Hercegowinie, Indonezji i Jordanii.
Do zadań ataszatów obrony należy m.in. uzyskiwanie informacji o sytuacji wojskowo-politycznej i siłach zbrojnych w państwie akredytowanym, analizowanie stanowiska danego kraju wobec kluczowych problemów dla bezpieczeństwa międzynarodowego, promocja polskiego przemysłu obronnego czy udział w organizacji wizyt.
W przeszłości ataszaty funkcjonowały w ramach Wojskowych Służb Informacyjnych; obecnie podlegają Departamentowi Wojskowych Spraw Zagranicznych.
Jego dyrektor gen. Romuald Ratajczak przypomniał podczas posiedzenia komisji, że w latach 2006 - 2007 przeprowadzono weryfikację personelu ataszatów. Osoby, które przeszły pomyślnie weryfikację objęły stanowiska i pozostały na placówkach. Te, które zostały zweryfikowane negatywnie zostały zwolnione ze stanowisk lub odwołane z placówek za granicą - wskazał.
Jak ocenił, po zmianach istotne było wypracowanie zasad współpracy z wojskowymi służbami specjalnymi. Jego zdaniem, stabilizację przyniosły w tym zakresie porozumienia o współdziałaniu ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego i Służbą Wywiadu Wojskowego podpisane w lutym i marcu 2007 r. Na ich mocy np. do czasu uruchomienia alternatywnych łączy poza strukturami obu służb - utrzymano dotychczasowe status quo w obszarze łączności niejawnej z ataszatami.