Mohamed ElBaradei wyznaczony na przedstawiciela egipskiej opozycji
Opozycja egipska ogłosiła, że laureat Pokojowej Nagrody Nobla, były szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Mohamed ElBaradei został jej przedstawicielem we wszelkich rozmowach na temat przyszłości Egiptu.
ElBaradei będzie występował w imieniu Frontu 30 Czerwca, grupującego największe partie i organizacje domagające się ustąpienia islamistycznego prezydenta Mohameda Mursiego - poinformowano w oświadczeniu.
Były szef MAEA ma za zadanie "dopilnować, by żądania narodu egipskiego zostały zrealizowane, a także przygotować mapę drogową opozycji wyznaczającą transformację polityczną" - dodano.
Data zawarta w nazwie Frontu odwołuje się do minionej niedzieli 30 czerwca, czyli dnia, w którym w największych miastach Egiptu odbyły się masowe demonstracje domagające się od Mursiego złożenia urzędu. Manifestacje odbyły się w rok po inauguracji prezydentury Mursiego. Opozycja oskarża go o zdradę ideałów rewolucji, która w 2011 roku pozbawiła władzy autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka.
Front 30 Czerwca tworzą ruch Tamarod (z arab. bunt), który nawoływał do niedzielnych manifestacji, a także inne organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz świeckie partie polityczne, takie jak Partia Konstytucji ElBaradeia.
ElBaradei w 2005 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za działalność na stanowisku szefa MAEA. Wrócił do Egiptu w 2010 roku i dał się poznać jako krytyk reżimu Mubaraka, a później otwarcie popierał społeczną rewoltę przeciw jego rządom.