Mogiły więźniów stalinizmu pod parkingiem w Warszawie?
Przy jednym z cmentarzy na warszawskim Służewcu archeologowie i historycy rozpoczęli odwierty geologiczne. Mają one wykazać, czy pod powierzchnią przycmentarnego parkingu znajdują się zbiorowe groby ofiar stalinizmu. To, że groby mogą tam być usytuowane, potwierdziły wcześniejsze badania georadarem.
Jacek Dąbrowski z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który kieruje ekipą poszukiwawczą powiedział, że dotąd nie odnaleziono żadnych śladów pochówków. Badania wskazują na zmiany w strukturze gruntu, jednak w tym miejscu są jego zdaniem tylko śmieci.
Z pracami badawczymi wielkie nadzieje wiąże proboszcz parafii świętej Katarzyny prałat Józef Maj. Według niego w tym miejscu może być pochowane ciało generała Augusta Fieldorfa Nila, straconego w więzieniu na Rakowieckiej, po sfingowanym procesie. Zeznała tak nieżyjąca już wdowa po innym wojskowym. Oficer w randze majora został stracony w tym samym czasie co Fieldorf, ale ekshumowano go po zapłaceniu przez żonę łapówki. Majorowa Sobodzińska znała generała osobiście i była pewna, że w mogile pod ciałem jej męża leżało ciało generala Nila.
Prałat Józef Maj powiedział, że niedawno zgłosił się do niego sędziwy były pracownik Urzędu Bezpieczeństwa. On również potwierdził, że w miejscu obecnego parkingu przycmentarnego w latach 40. i 50., w zbiorowych grobach grzebano więźniów z Rakowieckiej i że spoczywa tam również ciało generała Nila.
Odwiertom na przycmentarnym parkingu ze sceptycyzmem przyglądają się starsi mieszkańcy. Sugerują, że poszukiwania są prowadzone w złym miejscu, geolodzy nie powinni ich zdaniem szukać miejsca pochówku na parkingu, lecz parę metrów dalej, za parkanem.
Archeolog profesor Andrzej Kola powiedział, że metoda odwiertów po wcześniejszym badaniu georadarem jest bardzo skuteczna i jeżeli są mogiły - powinna je wykazać.
Urządzenie pokazuje jaka jest struktura gleby i czy została zmieniona przez człowieka. Georadaru użyto podczas badań mogił w Katyniu i Charkowie, metoda świetnie się tam sprawdziła.
Jeżeli obecność w badanym miejscu zbiorowych mogił potwierdzi się, zostaną wszczęte prace ekshumacyjne. Ksiądz Maj planuje utworzenie tu miejsca pamięci, prawdopodobnie mauzoleum poświęconego ofiarom stalinizmu.