Trwa ładowanie...

Mogherini: napięcia w regionie mogą pogrzebać wysiłki pokojowe na rzecz Syrii

• Mogherini ostrzega Iran: pogrzebiecie szanse na pokój w Syrii
• Szefowa unijnej dyplomacji rozmawiała z Dżawadem Zarifem
• MSZ Iranu zapewnił o chęci łagodzenia napięcia

Share
Mogherini: napięcia w regionie mogą pogrzebać wysiłki pokojowe na rzecz Syrii
Źródło: AFP, Fot: John Thys
d4kkd7g

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ostrzegła irańskiego ministra spraw zagranicznych, że narastające napięcia między szyickim Iranem a sunnicką Arabią Saudyjską mogą pogrzebać wysiłki na rzecz zakończenia wojny w Syrii.

Mogherini rozmawiała przez telefon z Mohammadem Dżawadem Zarifem w niedzielę rano, po ataku demonstrantów na ambasadę Arabii Saudyjskiej w Teheranie w proteście przeciw egzekucji duchownego szyickiego Nimra al-Nimra.

d4kkd7g

Podczas rozmowy Mogherini i Zarif zgodzili się co do tego, że wszyscy gracze powinni podjąć wysiłki, by kontrolować sytuację i uniknąć eskalacji napięć na tle wyznaniowym - głosi komunikat. - Stawką jest bezpieczeństwo i stabilność całego regionu, który już stoi w obliczu wielkich zagrożeń - dodała szefowa dyplomacji UE.

- Społeczność międzynarodowa i główni regionalni gracze aktywnie współpracują, by wspierać polityczne rozwiązanie kryzysu w Syrii i połączyć siły przeciwko organizacjom terrorystycznym. Nowa niestabilna sytuacja nie powinna zagrozić tym wysiłkom - dodano.

Zarif poinformował Mogherini o szturmie na saudyjską ambasadę i działaniach podjętych przez irańskie władze, by złagodzić napięcie i chronić saudyjskich dyplomatów.

Podczas popołudniowej rozmowy telefonicznej z szefem MSZ Arabii Saudyjskiej Adilem ibn Ahmadem ad-Dżubeirem Mogherini powtórzyła sprzeciw UE wobec kary śmierci. Wyraziła też zaniepokojenie ryzykiem eskalacji przemocy na tle wyznaniowym i ubolewała z powodu ataku na saudyjską placówkę dyplomatyczną.

d4kkd7g

Demonstranci wdarli się do ambasady Arabii Saudyjskiej w Teheranie w sobotę wieczorem i obrzucili budynek placówki koktajlami Mołotowa, a następnie wtargnęli do środka, wywołując pożary w pomieszczeniach; zostali później usunięci z ambasady przez policję.

Ogień wywołany przez protestujących zniszczył wnętrze ambasady. Interweniująca policja zatrzymała część demonstrantów. Manifestanci zaatakowali także konsulat saudyjski w Meszhedzie w południowo-zachodnim Iranie.

W sobotę w Arabii Saudyjskiej stracono 47 osób skazanych za terroryzm, w tym al-Nimra. Przeciw egzekucji protestowały tego dnia tłumy szyitów na wschodzie kraju; do demonstracji doszło też w Bahrajnie, Iranie i Indiach. W Iranie, rywalizującym o wpływy w regionie z władzami w Rijadzie, państwowe media w sobotę transmitowały wypowiedzi duchownych i urzędników, którzy wychwalali al-Nimra i przepowiadali rychły upadek saudyjskiej rodziny królewskiej.

Władze oskarżały 56-letniego al-Nimra, zdeklarowanego krytyka rządzącej w Arabii Saudyjskiej dynastii Saudów, o podżeganie do przemocy przeciw policji. Zwolennicy duchownego twierdzą jednak, że był on pokojowym opozycjonistą, który domagał się większych praw dla zamieszkującej królestwo mniejszości szyickiej.

d4kkd7g

Podziel się opinią

Share
d4kkd7g
d4kkd7g
Więcej tematów