Polska"Moc Natury" - hasło na rok 2007 w Białowieskim Parku Narodowym

"Moc Natury" - hasło na rok 2007 w Białowieskim Parku Narodowym

"Moc Natury" - pod takim hasłem rok 2007
będzie obchodzony w najstarszym w Polsce parku narodowym -
Białowieskim Parku Narodowym. W tym roku będzie m.in. obchodzona
30. rocznica włączenia parku do sieci światowych rezerwatów
biosfery UNESCO.

02.01.2007 | aktual.: 02.01.2007 01:57

Ten prestiżowy tytuł nadano parkowi 17 stycznia 1977 roku, dwa lata później park wpisano także na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

W 2007 roku będzie też obchodzona 55. rocznica wypuszczenia na wolność pierwszych żubrów w ramach restytucji tego gatunku podjętej po wojnie przez naukowców. Pierwsza para żubrów została wypuszczona na wolność z rezerwatu hodowlanego we wrześniu 1952 roku.

Rocznice będą obchodzone na konferencjach naukowych, podczas spotkań edukacyjnych oraz innych cyklicznych imprezach organizowanych przez park. We wszystkich park będzie nawiązywał do dziedzictwa kulturowego Puszczy Białowieskiej - mówi dyrektor parku Józef Popiel.

Popiel podkreśla, że rok 2007 dla żubrów będzie rokiem bardzo dobrym, gdyż ruszy program "Kraina Żubra", którego celem jest m.in. poprawa warunków życia tych zwierząt oraz łagodzenie konfliktów z człowiekiem w miejscach (przez kontraktowanie łąk), gdzie żubry wyrządzają szkody rolnikom.

Program miał być zainaugurowany w Zakładzie Badania Ssaków PAN w Białowieży w grudniu 2006 r., ale park jeszcze nie przystąpił do programu, bo trwa sprawdzanie szczegółowych warunków w tej sprawie w Ministerstwie Środowiska, dlatego inaugurację przełożono na inny termin. ZBS, który otrzymał dotację 956 tysięcy euro na ten cel z UE w ramach programu LIFE, będzie wdrażał program z kilkoma partnerami.

Liczebność stada żubrów w polskiej części Puszczy Białowieskiej przekroczyła 400 sztuk - ocenia Jerzy Dackiewicz, kierownik ośrodka hodowli żubrów w Białowieży. Jeżeli te prognozy się sprawdzą, zostanie pobity kolejny rekord liczebności żubrów w tej puszczy. Dokładna liczba żubrów będzie znana po dorocznym liczeniu, które na razie opóźnia się z powodu braku śniegu.

Zwierzęta liczone są bowiem przede wszystkim w kilkunastu miejscach ich stałego, zimowego dokarmiania, pozostałe po tropach na śniegu. Dackiewicz ocenia, że w tym roku urodziło się ok. 50-60 młodych. Ponieważ stado jest zbyt duże w stosunku do obszaru, na których bytuje, Białowieski Park Narodowy zwrócił się do ministra środowiska o zgodę na odstrzał selekcyjny 40 sztuk starych i chorych. Rezerwat szuka też możliwości przekazania lub sprzedaży zwierząt do innych hodowli w kraju i za granicą.

Białowieski Park Narodowy i park narodowy "Bieławieżskaja Puszcza" po białoruskiej stronie puszczy porozumiały się już w sprawie organizacji obchodów 600-lecia objęcia puszczy przez królów pierwszymi formami ochrony. Będzie to miało miejsce w 2009 roku.

Źródło artykułu:PAP
lasprzyrodapark
Zobacz także
Komentarze (0)