Mniejszość niemiecka apeluje o udział w wyborach prezydenckich
Delegaci TSKN w Kędzierzynie-Koźlu wzywają mniejszość niemiecką do aktywnego udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich. "Wybierzmy Prezydenta, który reprezentować będzie wszystkich obywateli Rzeczpospolitej" - napisano w apelu.
Co musisz wiedzieć?
- Delegaci Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN) zaapelowali do mniejszości niemieckiej o udział w drugiej turze wyborów prezydenckich.
- W apelu zwrócono uwagę na decyzje, które wpłynęły na mniejszość niemiecką, takie jak zmniejszenie liczby lekcji języka niemieckiego.
- II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 1 czerwca.
Delegaci TSKN podczas zjazdu w Kędzierzynie-Koźlu, w którym uczestniczył minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, podkreślili potrzebę aktywnego udziału mniejszości niemieckiej w nadchodzących wyborach prezydenckich. W apelu zaznaczono, że wybór Prezydenta RP powinien być świadomy i uwzględniać interesy wszystkich obywateli, w tym mniejszości narodowych.
Apel mniejszości niemieckiej o udział w II turze wyborów
"Udział członków TSKN w wyborach prezydenckich to wyraz naszej współodpowiedzialności za losy kraju. Jesteśmy silni swoją tożsamością, ale równocześnie otwarci na innych.(...) Mamy świadomość tego, że w momencie silnych napięć politycznych, ale też i zapędów populistycznych w polityce, jesteśmy grupą społeczną najbardziej dotkniętą brakiem demokracji, otwartości, tolerancji" - napisano w apelu.
Czytaj także: Lewica zadecydowała ws. wyborów. Wiadomo, kogo poprze
"Apelujemy do naszych członków i wszystkich mieszkańców regionu o aktywny udział w wyborach prezydenckich. Wybierzmy Prezydenta, który reprezentować będzie wszystkich obywateli Rzeczpospolitej, w tym także tych należących do mniejszości niemieckiej" - podkreślili autorzy apelu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Pojawił się ten grymas". Ekspert pokazał, co robił Trzaskowski
W apelu delegaci TSKN wskazali na przykłady dyskryminacji, takie jak zmiana granic administracyjnych Opola oraz ograniczenie lekcji języka niemieckiego w szkołach. "Decyzja ta miała charakter selektywny i uderzyła wprost w prawa uczniów ok. 55 tys. dzieci należących do mniejszości niemieckiej" - podkreślono. Choć rozporządzenie zostało zniesione, jego negatywne skutki są nadal odczuwalne.
Czytaj także: Wiedzą, na kogo zagłosują. Jest nowy sondaż
Przewodniczący TSKN, Rafał Bartek, w swoim przemówieniu podkreślił sukcesy mniejszości niemieckiej, takie jak przywrócenie pełnej liczby godzin nauki języka niemieckiego oraz wejście w skład koalicji rządzącej samorządem województwa.
- Potrzebujemy dobrych, zaangażowanych nauczycieli, ale też działaczy, bo potrzebujemy multiplikatorów naszych wartości, naszej tradycji, języka i kultury. Musimy być świadomi, że w zglobalizowanym świecie kultury mniejszości są tym, co robi różnicę i za czym tęskni wielu ludzi. Mamy dobrą pozycję, utrzymujemy kontakty z rządem niemieckim i polskim. Jesteśmy prawdziwymi budowniczymi mostów - powiedział Bartek.