Mniej Polaków niezadowolonych z prezydenta
Nieco ponad połowa Polaków - 51% - źle
ocenia działalność prezydenta Lecha Kaczyńskiego; dobre zdanie o
pracy głowy państwa ma 31% badanych - wynika z sondażu CBOS.
CBOS zwraca uwagę, że choć do października nie zmienił się
odsetek osób zadowolonych z działalności prezydenta, to mniej jest
osób niezadowolonych (spadek o 7 punktów procentowych).
16.11.2006 | aktual.: 16.11.2006 16:27
Pracę Sejmu chwali 17% badanych, a źle ocenia ją - 69%. Z kolei działalność Senatu znalazła uznanie u 24% respondentów, a opinie krytyczne o pracy drugiej izby wyraziło 45% ankietowanych.
Od października nie zmienił się odsetek osób zadowolonych z działalności prezydenta. Zmniejszyła się natomiast liczba osób niezadowolonych (spadek o 7 pkt procentowych). Więcej jest zaś tych, którzy nie mają zdania na temat działalności prezydenta (12% w październiku, 18% w listopadzie).
Wśród elektoratów partii najlepiej oceniają pracę Lecha Kaczyńskiego wyborcy PiS (72% - dobrze, 18% - źle), nieco gorzej LPR (57% - dobrze, 24% - źle). Wśród tych, którzy chcą głosować na Samoobronę, tyle samo jest osób zadowolonych z działalności prezydenta co niezadowolonych - po 42%.
Wyborcy PSL są bardziej krytyczni - 38% dobrze ocenia prezydenta, a 51% - źle. Najwięcej osób krytykujących działania głowy państwa jest wśród elektoratu PO (14% wystawia dobrą ocenę, 78% - złą) i koalicji SLD, SdPl, UP i Partii Demokratycznej (14% ma dobre zdanie, 75% - złe).
Ośrodek zwraca uwagę, że wyniki dotyczące wyborców LPR i PSL należy interpretować ostrożnie ze względu na małą ich liczbę w badanej próbie.
CBOS zaznacza, że krytycznych ocen o działalności prezydenta jest więcej wraz ze wzrostem wykształcenia badanych. Z pracy Lecha Kaczyńskiego częściej są zadowoleni mieszkańcy wsi niż miast.
W ocenach pracy Sejmu przeważają krytyczne (69%) nad pozytywnymi (17%), jednak - jak podsumowuje CBOS - notowania tej izby parlamentu poprawiły się od października. Październikowe badanie - przypomina ośrodek - przeprowadzono w okresie chwilowego rozpadu koalicji PiS-LPR-Samoobrona i wówczas 78% badanych negatywnie oceniło działalność Sejmu, a 13% - pozytywnie.
Odsetek osób zadowolonych z pracy Senatu wzrósł od 22% w październiku do 24% w listopadzie. Liczba osób niezadowolonych znacząco zmniejszyła się: 56% w ubiegłym miesiącu, 45% - w listopadzie.
Wyrobionej opinii na temat pracy Sejmu nie ma 14% badanych, a Senatu - 31%.
Wśród wyborców wszystkich partii przeważa niezadowolenie z pracy Sejmu nad opiniami pozytywnymi. Stosunkowo najlepiej Sejm wypada w oczach zwolenników PiS (39% ma dobre zdanie o działaniu izby niższej, 54% - złe) i sympatyków LPR (37% wyraża pozytywne opinie, 46% - negatywne). Najbardziej krytyczni wobec Sejmu są wyborcy koalicji SLD, SdPl, UP i PD (8% ma dobre zdanie, 92% - złe) oraz PO (14% jest zadowolonych z Sejmu, 83% - przeciwnie).
CBOS przeprowadził sondaż od 2 do 5 listopada wśród 979 losowo wybranych, dorosłych Polaków.