PolskaMniej kontroli, więcej swobody

Mniej kontroli, więcej swobody

Rząd planuje zmiany w prawie gospodarczym.
Chce umożliwić firmom zawieszanie działalności, zmienić zasady ich
kontrolowania raz wprowadzić odpowiedzialność urzędników, którzy
łamią przepisy przeprowadzając kontrolę - pisze "Gazeta Prawna".

10.02.2006 | aktual.: 10.02.2006 08:47

Przygotowywana nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej ma zlikwidować najważniejsze bariery utrudniające prowadzenie firm, na które już od lat wskazują organizacje przedsiębiorców opracowujące tzw. czarne listy.

Jak informuje "Gazeta Prawna", nowe przepisy mają umożliwić przedsiębiorcom zawieszenie prowadzenia działalności bez konieczności wyrejestrowywania się z ewidencji działalności gospodarczej w gminie. Przedsiębiorca mógłby zgłosić w ewidencji, na jaki okres zawiesza tę działalność i ubiegać się w ZUS o zwolnienie go przez ten czas z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Teraz, żeby nie płacić składek, przedsiębiorca musi wyrejestrować się z ZUS.

Znowelizowane przepisy w sposób istotny mają zmienić zasady prowadzenia kontroli w firmach, które mają oddziały i filie w różnych województwach. Teraz, gdy prowadzona jest kontrola w jednym oddziale firmy, to w tym samym czasie inspektorzy tego samego albo innego oddziału kontroli nie mogą jej prowadzić w innym oddziale - nawet jeśli znajduje się w innym, odległym województwie.

Ministerstwo Gospodarki chce też rozszerzyć możliwość oznaczania towarów wprowadzanych do obrotu w Polsce i z tego powodu zmienić art. 20 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Teraz na towarze, opakowaniu, etykiecie lub instrukcji zamieszcza się informację o firmie przedsiębiorcy i nazwie towaru sporządzoną w języku polskim. Zamieszcza się tam również inne oznaczenia i informacje wymagane na podstawie odrębnych przepisów. Projektuje się, aby możliwy był uproszczony sposób informowania klientów przez przedsiębiorców o firmie i towarze na przykład na kwicie kasowym, pod warunkiem że konsumenci będą mogli się z nimi zapoznać. Konieczność zmiany wynika z regulacji unijnych. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)