Trwa ładowanie...
do31lqg
do31lqg
londynek.net

Mniej imigrantów, za to więcej Polaków

Saldo migracji w Wielkiej Brytanii wyraźnie się zmniejszyło w ubiegłym roku, ale na Wyspy wciąż przyjeżdża wielu Polaków - donosi Centralne Biuro Statystyczne. Natomiast zaskakująco wielu rodowitych Brytyjczyków zdecydowało się na emigrację.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
do31lqg

Starania brytyjskiego rządu, zmierzające do ograniczenia liczby imigrantów, zaczynają przynosić pierwsze efekty. W 2011 roku saldo migracji wyniosło 183 tys. - o 59 tys. mniej niż w roku poprzednim, kiedy to 242 tys. osób więcej wjechało do Wielkiej Brytanii niż ją opuściło.

Główną przyczyną zmniejszenia liczby imigrantów jest ograniczenie przyznawania wiz studenckich dla obywateli Indii, Sri Lanki i Bangladeszu. Jednocześnie w 2011 roku granicę Zjednoczonego Królestwa przekroczyło o 15 tys. więcej chińskich studentów.

Rośnie też zjawisko emigrowania Brytyjczyków - w minionym roku aż 151 tys. postanowiło opuścić rodzinny kraj na dłużej lub na stałe.

do31lqg

Podczas gdy ogólny trend imigracyjny jest spadkowy, to Londyn wciąż pozostaje miastem coraz większej liczby osób z obcymi paszportami. W 2011 roku brytyjskiej stolicy przybyło 51 tys. mieszkańców-obcokrajowców, przy czym tendencję zwyżkową mają przyjazdy obywateli Polski i innych krajów Europy Wschodniej.

Ze statystyk wynika, że na Wyspach osiedlają się przede wszystkim Hindusi, Chińczycy i Pakistańczycy. Polacy zajmują w tym rankingu 4. miejsce, pierwszą piątkę zamykają Australijczycy.

(A.C.)

do31lqg

Podziel się opinią

Share
do31lqg
do31lqg
Więcej tematów