Trwa ładowanie...

Mniej chętnych na aplikacje prawnicze

O 40% osób mniej niż rok temu złożyło podania na egzamin wstępny na aplikacje prawnicze - informuje "Rzeczpospolita".

Mniej chętnych na aplikacje prawniczeŹródło: Jupiterimages
d1w0wmj
d1w0wmj

Z podanych przez gazetę nieoficjalnych danych wynika, że w porównaniu z ubiegłorocznym rekordem - ponad 14 tys. absolwentów prawa - liczba chętnych jest mniejsza o 6 tys. Na aplikację adwokacką chce startować 2,3 tys. osób (w ub. roku - 4 tys.). Na radcowską zgłosiło się 4,2 tys. kandydatów (o ponad połowę mniej niż przed rokiem). Przyszłość w zawodzie notariusza zaplanowało 860 absolwentów prawa (o 40 proc. mniej niż w 2009 r.).

Jak wytłumaczyć fakt, że zapoczątkowany w 2005 r. przez tzw. ustawę Gosiewskiego coroczny wzrost liczby kandydatów na aplikacje skończył się raptownym spadkiem? - "Rz" wyjaśnia, że wielu osobom, które kilka razy próbowały zdać na aplikację adwokacką, radcowską czy notarialną udało się to rok temu, gdy egzamin był bardzo łatwy. Inni dostrzegają, że długa, odpłatna aplikacja, podczas której zarabia się niewiele, nie musi być jedyną drogą do zdobycia prawniczego fachu.

d1w0wmj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w0wmj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj