PolskaMniej alkoholików będzie przymusowo leczonych

Mniej alkoholików będzie przymusowo leczonych

Ograniczenie orzekanego przez sąd przymusowego leczenia alkoholików m.in. do tych, którzy popełnili przestępstwo, przewidują rozważane w ministerstwie sprawiedliwości zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

- Zaznaczam, że nie będzie likwidacji przymusowego leczenia alkoholików, chodzi tylko o urealnienie zapisów ustawy, aby były one skuteczne - powiedział wicedyrektor departamentu wykonania orzeczeń i probacji w ministerstwie sprawiedliwości Sławomir Pałka.

Obecnie osoby uzależnione od alkoholu sąd rejonowy może zobowiązać do poddania się leczeniu, gdy na przykład w tej sprawie - na wniosek rodziny uzależnionego - wystąpi prokurator. Sąd może zobowiązać do leczenia osoby, które z powodu alkoholu "powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny".

Jednak, jak zaznaczają przedstawiciele ministerstwa, aktualne przepisy nie spełniają swej roli. - Obecny system oparty na archaicznej ustawie z 1982 roku jest nieefektywny, a angażuje ogromne środki, wynoszące około 100 mln zł rocznie - powiedziała Wioletta Olszewska z wydziału informacji resortu.

- Wiadomo, że żadne leczenie nie jest skuteczne bez woli i zgody osoby, która ma być leczona, dlatego zdarza się, iż trzy czwarte orzeczeń o skierowaniu na przymusowe leczenie nigdy nie zostaje wykonana - uzasadnił z kolei konieczność zmian Pałka. Każdego roku wniosków w sprawie przymusowego leczenia jest kilkadziesiąt tysięcy.

Jak wyjaśnił Pałka, po planowanych zmianach, przymusowe leczenie będzie można zastosować wobec alkoholików, którzy popełniają przestępstwa, cierpią na stany psychotyczne lub w sytuacjach ratujących ich życie.

Dodał, iż powiązanie przymusowego leczenia z postępowaniem w sprawie popełnionego przez alkoholika przestępstwa doprowadzi do zapewnienia skuteczności przepisów. - Jeśli na przykład uzależnimy warunkowe zawieszenie kary od zgody na leczenie, to będzie to realny środek oddziaływania na osobę uzależnioną - ocenił.

Projekt nowelizacji resort sprawiedliwości przekazał ministerstwu zdrowia, gdzie trwają zaawansowane prace nad innymi zmianami w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Oba projekty mają zostać połączone.

Według nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości, przekazanej w styczniu przez resort zdrowia do Rady Ministrów, reklamy piwa będą mogły być emitowane w mediach wyłącznie między godz. 23 a 6. W sklepach ma pojawić się więcej informacji o szkodliwości alkoholu i zakazie jego sprzedaży osobom do 18. roku życia.

Projekt resortu zdrowia wprowadza także obowiązek poddania osoby doprowadzonej do izby wytrzeźwień badaniom lekarskim oraz obowiązek natychmiastowego wezwania pogotowia w przypadku złego stanu zdrowotnego nietrzeźwego. Rozbudowano też przepisy dotyczące stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób nietrzeźwych, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)