PolskaMłodzież nie toleruje prowadzenia pojazdów po alkoholu

Młodzież nie toleruje prowadzenia pojazdów po alkoholu

Zdecydowana większość młodych kierowców (89%) nigdy nie prowadzi pojazdu po spożyciu alkoholu i potępia
takie zachowania u innych - wynika z ogólnopolskiego badania
przeprowadzonego w serwisie internetowym akcji "Kierowca na
szóstkę".

19.10.2004 16:45

Rezultaty badania są zaskakujące. Młodzi kierowcy deklarują bardzo odpowiedzialne zachowania i są bardzo rygorystyczni. Badanie jednoznacznie pokazało, że jesteśmy podzieleni w poglądach politycznych, statusie materialnym i wykształceniu, ale łączy nas potępienie dla prowadzenia po pijanemu - mówi prof. Paweł Śpiewak z Uniwersytetu Warszawskiego, który przygotował badanie.

Dożywocie, a nawet śmierć

Aż 67% badanych uważa, że nietrzeźwi kierowcy, którzy zabili człowieka, powinni być zagrożeni karą dożywocia, a nawet śmierci. W tej ocenie najbardziej surowe są osoby w wieku 18-25 lat.

Nie ma też pobłażliwości dla tych, którzy chcą prowadzić po wypiciu alkoholu. Tylko niecałe 5% badanych nie reaguje lub doradza im zjedzenie czegoś, co zagłuszy zapach alkoholu. Większość badanych natomiast (a zwłaszcza młodzi kierowcy) oferuje pomoc polegającą na bezpiecznym odwiezieniu do domu.

Ponad 89% młodych kierowców deklaruje, że nigdy nie prowadziło samochodu po spożyciu alkoholu. Aż 81% z nich zdaje sobie sprawę, że kierowca, który wypił choćby najmniejszą ilość alkoholu, stanowi zagrożenie dla siebie i dla innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego właśnie aż 88% osób deklaruje, że nigdy nie zdecydowałyby się prowadzić, mając we krwi ponad 1,5 promila alkoholu.

Boją się nietrzeźwych

Prawie nikt z badanych nie odważyłby się także jechać autem kierowanym przez nietrzeźwego - tylko niecałe 3% osób byłoby skłonnych to zrobić (osoby nie znające przepisów i źle wykształcone).

Zdecydowana większość osób popiera pomysł pokazywania na kursach prawa jazdy filmów z ofiarami wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców i ich rodzinami. Ponad połowa badanych nie wierzy, aby podniesienie wieku, w którym można się starać o prawo jazdy, przyczyniło się do obniżenia liczby wypadków spowodowanych alkoholem (za tym rozwiązaniem zdecydowanie opowiadają się osoby starsze - powyżej 45 lat; najmłodsi są temu najbardziej przeciwni).

W podnoszeniu bezpieczeństwa ruchu drogowego dużą rolę mogłyby odegrać kluby. Prawie 80 proc. osób deklaruje gotowość wybrania droższej dyskoteki, która jednak oferowałaby tani transport do domu. Ma to znaczenie zwłaszcza dla osób w wieku 18-30 lat, które najczęściej bywają w klubach, ale nie korzystają częściej z taksówek niż ci, którzy rzadziej odwiedzają dyskoteki.

Może parking strzeżony?

Aż 92% badanych deklaruje, że parkingi strzeżone przy klubach zmotywowałyby ich do zostawienia samochodu po imprezie i bezpiecznego powrotu do domu innym środkiem lokomocji.

Badanie "Co Ty wiesz o pijanych kierowcach?" było prowadzone w serwisie internetowym akcji "Kierowca na szóstkę" od połowy maja do końca września. Wzięło w nim udział ponad 3000 osób, głównie przed 30. rokiem życia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)