Młodzi prawnicy walczą o swe prawa
Trybunał Konstytucyjny rozstrzyga, czy wewnętrzne przepisy samorządów adwokackich i radcowskich, ograniczające przyjęcia aplikantów do tych zawodów są zgodne z konstytucją.
Decyzję o nieprzyjęciu na aplikację zaskarżyło do Naczelnego Sądu Administracyjnego dwoje młodych prawników - kandydat na adwokata i kandydatka na radcę prawnego. NSA uznał, że wątpliwości co do przepisów, na podstawie których zadecydowano o ich nieprzyjęciu, powinien rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny.
Skarżący uważają, że samorządy zawodowe adwokatów i radców prawnych nie mają konstytucyjnych uprawnień do ograniczania przyjęć kandydatów do zawodu. Według nich przepisy wewnętrzne tych organizacji ograniczają konstytucyjną zasadę swobody wyboru zawodu, naruszają też zasadę równości obywateli wobec prawa i dyskryminują niektórych kandydatów do zawodu, bo przyjęcie zależy nie tyle od wyników egzaminu, ile od liczby miejsc na aplikacji.
Trybunał musi odpowiedzieć na pytanie, czy ustawowe cedowanie na samorządy zawodowe organizowania konkursów na aplikacje automatycznie oznacza też zgodę na dowolne tworzenie zasad tych konkursów.
Od wielu lat coraz powszechniejsze są głosy krytyki wobec zasad naboru kandydatów do zawodów prawniczych. Chodzi o brak konkurencyjności w tych zawodach i astronomiczne ceny usług, jednak środowiska prawnicze ostro sprzeciwiają się ograniczeniom selekcji. Utrzymują, że w ten sposób gwarantują jakość usług i nienaganność przedstawicieli tych zawodów.