Młodzi Polacy wciąż popierają PiS i nie widzą zagrożenia dla demokracji. Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej"
Młodzi Polacy nie boją się rządów PiS. Nie widzą zagrożenia demokracji, w przeciwieństwie do osób w wieku średnim - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". W sumie, stanem demokracji w Polsce martwi się 43 proc. ankietowanych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.
Politycy opozycji twierdzą, że 2016 był czarnym rokiem dla polskiej demokracji, m.in. za sprawą zmian w Trybunale Konstytucyjnym, ustawie o zgromadzeniach czy mediach publicznych, a także ostatnio - kwestią dostępu dziennikarzy do Sejmu.
Poglądy te podziela część Polaków. Z badania przeprowadzonego przez IBRiS wynika,że 38 proc. z nich uważa, iż stan demokracji w Polsce nie zmienił się. Natomiast zdaniem 27 proc. zdecydowanie się pogorszył, a 16 proc. uważa, iż raczej się pogorszył. W sumie daje to 43 proc. ankietowanych krytycznie oceniających demokrację w naszym kraju. Z kolei tylko 15 proc. sądzi, iż w Polsce jest pod tym względem lepiej (według 10 proc. ten stan raczej się poprawił, a 5 proc. widzi zdecydowaną poprawę).
Sondaż dla "Rz" pokazuje jednak także, iż najwięcej wyrozumiałości dla działań PiS mają ludzie młodzi. W przedziale 18-24 lata aż 75 proc. ankietowanych twierdzi, że stan demokracji pozostał bez zmian, a w grupie 25-34 lata ten odsetek wynosi 61 proc. W wyższych przedziałach wiekowych widać większy niepokój. Przykładowo w przedziale 45-54 tylko 22 proc. osób uważa, że stan demokracji się nie zmienił, a po 65. roku życia takich osób jest tylko 8 proc. Z wiekiem rośnie też odsetek tych, którzy wskazują na pogorszenie stanu demokracji.
Zdaniem politologa prof. Rafała Chwedoruka, specyficzne nastawienie młodego pokolenia bierze się stąd, że wchodzi ono w dorosłość w cieniu kryzysu ekonomicznego. - Powszechne stają się akty wyraźnego protestu, które obserwujemy na Zachodzie. Również w Polsce hasło zmiany może liczyć na głosy młodych – mówi.
Symptomy kontestatorskiego nastawienia młodzieży było widać już wcześniej. W wyborach do Sejmu w 2015 roku najmłodsi wyborcy dopiero na czwartym miejscu wskazali PO. Więcej głosów w tej grupie zdobyły PiS, Kukiz'15 i partia KORWiN.
Rok rządów PiS, które mogą uchodzić za kontrowersyjne, także nie zmienił postaw młodych ludzi, ponieważ - zdaniem Chwedoruka - PiS odpowiedziało na poczucie niepewności, oferując instytucje tradycyjnych wspólnot, takich jak rodzina, naród i państwo.
Magdalena Wojnarowska