Młodzi marzą o spokojnej posadzie
Polacy, którzy wchodzą w dorosłe życie najbardziej boją się bezrobocia i biedy. Trzy czwarte chciałoby państwa opiekuńczego - wynika z opisywanego przez "Rzeczpospolitą" badania, przeprowadzonego wśród młodych ludzi z czterech krajów: Polski, Czech, Węgier i Rumunii.
03.11.2005 | aktual.: 03.11.2005 07:34
Ośrodek sondażowy IPSOS przepytał ponad 500 Polaków w wieku 17-27 lat. Czym różni się nasza młodzież od rówieśników z innych krajów? - Czesi, Rumuni i Węgrzy najbardziej obawiają się katastrof ekologicznych, terroryzmu, wojen i chorób; młodzi Polacy boją się bezrobocia i biedy.
Chociaż 56% młodych ludzi w Polsce liczy, że w ciągu najbliższych 5 lat znajdzie dobrze płatną pracę, to aż 24% nie ma przekonania czy znajdzie jakiekolwiek zajęcie. Trzech na czterech badanych opowiada się za opiekuńczym modelem państwa, uznając że najbardziej liczy się pewna, spokojna posada.
Polityka ich nie interesuje. 80% nie jest zainteresowanych angażowaniem się w życie polityczne kraju. Wyraźnie wskazują na rosnącą korupcję. Ponad jedna trzecia młodych Polaków uważa, że w najbliższej przyszłości czeka nas jeszcze większa skala tej plagi.
Pytani co najbardziej pomaga w karierze zawodowej 92% wymienia znajomość języków obcych, 90% - odpowiednie wykształcenie, 88% - umiejętności zawodowe, a 86% - "plecy", czyli wpływowych znajomych.(PAP)