PolskaMłody polski Einstein?

Młody polski Einstein?

Trochę chęci i zdolności. I ogromna wytrwałość plus łut szczęścia. To przepis na to, jak zostać wynalazcą. Wie to Błażej Wolner, jeden z najmłodszych konstruktorów - pisze "Życie Warszawy".

02.04.2005 | aktual.: 02.04.2005 08:57

Błażej jest jednym z kilkudziesięciu wynalazców, których dorobek można oglądać w warszawskim Muzeum Techniki na XII Giełdzie Polskich Wynalazków nagrodzonych na światowych wystawach w ubiegłym roku. Niektóre wytwory mądrych głów laikowi powiedzą niewiele, wręcz wzbudzą uśmiech politowania nad naukową nowomową - podkreśla dziennik.

No bo kto odgadnie, na czym polega proces odzysku glikolu etylenowego ze ścieków. No jak to na czym? Na - jak piszą autorzy - trójstopniowej nanofiltracji ścieków, w wyniku czego otrzymuje się odsolony permait i zatężony roztwór retentatu. Błażej od dziecka interesował się techniką - podaje gazeta.

Zawsze lubiłem majsterkować - wspomina. A to rozebrałem radio na części, a to badałem, jak działa odtwarzacz CD - dodaje. Gdy koledzy Błażeja grali w gry komputerowe, on zastanawiał się, jak coś ulepszyć. Okazja nadarzyła się w szkole średniej, w Zespole Szkół Elektrycznych w Jastrzębiu Zdroju - informuje "Życie Warszawy".

Myślałem, jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej przez maszyny w naszych warsztatach szkolnych - opowiada gazecie Błażej. Wspólnie z kolegami - Sławkiem Adamowiczem i Robertem Staneckim - opracowaliśmy urządzenie, które pozwala zmniejszyć zużycie prądu o ok. 30% - wyjaśnia.

Pracowali nad nim dwa lata. I udało się. Swój wynalazek nazwali Power Boss Compact. Power Boss mieści się w zwyczajnej walizce. Składa się z kilku elementów, które, umiejętnie dostrojone do silnika elektrycznego, sprawiają, że ten pobiera znacznie mniej prądu. Power Bossa doceniono na Targach Kreatywności w Brukseli - młodzi twórcy dostali tam dyplom gratulacyjny - podaje "Życie Warszawy".

Niektórzy wynalazcy mocno trzymają się ziemi. Przedstawiciele firmy Salag z Suwałk chwalą się "zestawem listwy przypodłogowej". Istotą innowacji jest nowatorska konstrukcja listwy, dzięki czemu zmniejsza się liczba części potrzebnych do montażu. Ale są i wynalazki, które setkom ludzi mogą ułatwić życie. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali miniaturowy korektor mowy - znakomitą pomoc dla osób jąkających się. Wystawa czynna jest do 10 kwietnia - informuje dziennik. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)