Trwa ładowanie...
d1p506t

„Mława 1939”: już w piątek plenerowe widowisko historyczne

W piątek, 24 sierpnia, odbędzie się rekonstrukcja niemieckiego nalotu bombowego na Mławę. Widowisko „Mława 1939” będzie można obejrzeć osobiście lub zdecydować się na transmisję „na żywo” w Internecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Inscenizacja bitwy pod Mławą w Uniszkach Zawadzkich (2013r.)
Inscenizacja bitwy pod Mławą w Uniszkach Zawadzkich (2013r.) (PAP)
d1p506t

Podczas plenerowego widowiska historycznego „Mława 1939”, w centrum miasta, 150 osób wcieli się w role mieszkańców miasta oraz żołnierzy. Inscenizacja będzie jednym z elementów obchodów upamiętniających 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz bitwy pod Mławą. „W czasie widowiska w rolę swych przodków wcielą się mieszkańcy Mławy, którzy zgłosili się do udziału w inscenizacji. W spektaklu wystąpi w sumie 130 rekonstruktorów cywilnych i 20 wojskowych – powiedziała PAP, rzeczniczka mławskiego Urzędu Miasta, Magdalena Grzywacz.

„Widowisko będzie ilustracją codziennego życia Mławy, miasta przygranicznego we wrześniu 1939 r., zwykłego życia jego mieszkańców, Polaków, Żydów i Romów, które przerwał wybuch wojny i niemiecki nalot bombowy” – dodała rzeczniczka.

W ramach obchodów, zaplanowano również, uroczysty apel i defiladę z udziałem pododdziałów 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, a także koncert pieśni patriotycznych. Transmisję z uroczystego apelu oraz inscenizację „Mława 1939”, będzie można obejrzeć online na stronie: www.mlawa.pl oraz www.bitwa1939.mlawa.pl.

W tym roku, rekonstrukcja bitwy pod Mławą, nie odbędzie się na polach w Uniszkach Zawadzkich. Powodem są nadmierne koszty przedstawione przez rekonstruktorów. Widowisko przez ostatnich 10 lat było jednym z największych wydarzeń tego typu w Europie.

Mławskie obchody, upamiętniające dramatyczne wydarzenia z września 1939 r., organizowane są od 2008 r.

d1p506t

Podziel się opinią

Share
d1p506t
d1p506t
Więcej tematów