Mistrz kina polskiego, Jerzy Hoffman kończy 80 lat
Jerzy Hoffman 15 marca kończy 80 lat, a kobiety kochają go nadal, bo to ostatni Mohikanin w stosunkach damsko-męskich. Bywa hojny, umie sprawić, że poczujesz się z nim wyjątkowo. 6 marca otrzymał tytuł Gentelman Roku.
Nie kokietuje przymilnym uśmieszkiem. Nie znając go prywatnie, ludzie mogą go nawet nie lubić. Jednak po przeczytaniu książki "Jerzy Hoffman gorące serce", zmienią zdanie. Ten człowiek wzrusza i bawi do łez. Ukształtowała go Syberia, tam, ośmioletni chłopiec, nauczył się nie poddawać, walczyć i wygrywać. Także ze swoimi słabościami.
W bydgoskiej szkole należał do harcerstwa, z którego go wyrzucono. Jednym chórem świadkowie tamtych czasów mówią, że miał zaledwie szesnaście lat i już rządził we wszystkich szkołach w Bydgoszczy. Nauczyciele się go bali, młodzież uwielbiała. Zwalniał ją z lekcji pod pretekstem zebrań bądź czynów społecznych.
Bokser, wcześniej marynarz, wszędzie szef, prowodyr, przewodniczący. Lider. Zawsze na pierwszej linii, krok przed innymi. Nigdy w cieniu. Marynarzem jednak nie był. Zaistniał natomiast w awangardzie dokumentu społecznego w czasie „odwilży”. Film Hoffmana i Skórzewskiego „Pamiątka z Kalwarii” ogląda się dzisiaj z niemniejszym zainteresowaniem niż 55 lat temu.
Wykluczone, żeby zmagał się z myślami typu: Film w technologii 3D? To ryzykowne. Nie miał takich rozterek, ponieważ widzi jak zmienia się świat i idzie za postępem. Jego Bitwa Warszawska 1920 wyznacza nowy trend w polskim kinie. A on żartuje, że kiedyś reżyserzy upijali się w 4 D, a teraz w 3D robią filmy.
Wielu wpisuje Jerzego Hoffmana na listę mistrzów polskiego kina. Był o krok, prawie o włos, od znalezienia się na liście mistrzów światowych. W biegu po Oscara za „Potop”, wyprzedził go Federico Fellini i jego „Amarcord”.
Słynie z talentu, bezceremonialności, siły fizycznej, odporności psychicznej, miłości do kina, kobiet, historii i biesiady. I z tego, że walczy o swoje tak długo, aż zwycięży. Prędzej skona, niż odpuści. Przeniósł na ekran Trylogię Sienkiewicza. I za to pokochał go naród. Nie przypadkiem podjął się takiego wyzwania. Trzeba mieć odwagę zdobywców kosmosu, by zrobić te filmy.