Trwa ładowanie...
d4a2s9k
kosmos
24-10-2005 16:05

Misja na Wenus przełożona wskutek problemów z osłoną rakiety

Przyczyną opóźnienia startu europejskiej
sondy Venus Express są problemy z osłoną izolacyjną rakiety nośnej
- poinformowali astronomowie z Centrum Badań
Kosmicznych PAN (CBK PAN). Start sondy na Wenus, w której
przygotowaniach uczestniczyli także polscy naukowcy, miał nastąpić
w środę 26 października.

d4a2s9k
d4a2s9k

Jak poinformował dr Krzysztof Ziołkowski, podczas testów zauważono nieprawidłowości w jednym z członów rakiety nośnej Sojuz-Fregat, która ma wynieść sondę na orbitę. Na rakiecie znaleziono fragmenty osłony izolacyjnej. Inżynierowie muszą teraz sprawdzić, skąd one pochodzą i czy osłona rakiety została uszkodzona - wytłumaczył.

"Okno startowe" dla tej misji będzie otwarte do 20 listopada, jest więc jeszcze dużo czasu, aby przeprowadzić dodatkowe testy - zaznaczył.

Polscy naukowcy z CBK PAN biorą udział w dwóch eksperymentach naukowych przeprowadzanych przez sondę. Wspólnie z włoskimi partnerami skonstruowali jeden z siedmiu głównych instrumentów naukowych - Planetarny Fotospektrometr Fourierowski (PFS). Jego zadaniem będzie badanie atmosfery Wenus - zjawisk burzowych, składu chemicznego, profilu temperatury i ciśnienia.

Drugim eksperymentem, w którym uczestniczą Polacy, jest VIRTIS, polegający na mapowaniu atmosfery i powierzchni Wenus. Oba te programy naukowe zazębiają się i uzupełniają - zaznaczyła zajmująca się projektem VIRTIS dr Maria Błęcka.

d4a2s9k

Sonda ma wejść na orbitę Wenus w kwietniu 2006 r., po 163 dniach lotu. W lipcu rozpocznie się naukowa część misji. Badania i pomiary zaplanowano na ok. 500 ziemskich dni, czyli zaledwie dwie doby wenusjańskie. Zgodnie z planami ESA, misja zakończy się pod koniec sierpnia 2007 r.

Naukowcy mają nadzieję, że misja pozwoli na rozwiązanie wielu zagadek, które kryje Wenus - planeta bardzo podobna do Ziemi pod względem rozmiaru, masy i składu chemicznego, która jednak ewoluowała w zupełnie inny sposób niż Ziemia. Sonda ma zbadać m.in. atmosferę Wenus, jej pole magnetyczne oraz przeprowadzić radarowe badania warstw podpowierzchniowych.

Venus Express to pierwsza europejska misja na tę planetę. To także pierwsza sonda, która poleci w kierunku Wenus od roku 1989, kiedy to wystartował amerykański satelita Magellan. Jego misja zakończyła się w 1994 r.

d4a2s9k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a2s9k
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj